Damskie sprawy-bez tabu

Zespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy, leczenie i planowanie ciąży

Zespół policystycznych jajników (PCOS – policystic ovary syndrome, zespół wielotorbielowatych jajników) jest najczęściej występującym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym. Dotyczy ok. 8-13% kobiet na świecie przy czym wśród kobiet leczących się z powodu niepłodności odsetek ten sięga 50-60%. PCOS należy podejrzewać u kobiet, które nieregularnie miesiączkują, z hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem typu męskiego, …

Zespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy, leczenie i planowanie ciąży Read More »

Wredna franca – endometrioza

W sobotni wieczór, po zdanym kolokwium z farmakologii, Marcin wybrał się z kolegami świętować sukces. Kto nie był na medycynie ten nie zrozumie, że zaliczenie koła z farmy w pierwszym terminie jest naprawdę osiągnięciem! W klubie poznał Agatę, studentkę III roku pedagogiki. Zaintrygowała go swoją tajemniczością, mrocznością i tym, że zupełnie nie pasowała do otoczenia …

Wredna franca – endometrioza Read More »

Jak spokojnie przeżyć ciążę dzięki badaniom prenatalnym?

W nurcie noworocznych postanowień i automotywacji zamieściłam na Instagramie zdjęcie Cameron Diaz. Piękna, radosna aktorka z błyskiem pewności siebie w oku, i podpis: „Sorry but 2020 is just for me, myself and I”. Wybacz, ale rok 2020 należy do mnie, to będzie mój rok! Ten post wzbudził zaniepokojenie moich bliskich a ja nie skojarzyłam, że …

Jak spokojnie przeżyć ciążę dzięki badaniom prenatalnym? Read More »

Rodzę w 2020

Wpadli energicznie do mojego gabinetu, lekko spóźnieni. Piękni, inteligentni, zakochani. Ona swobodna i radosna usiadła prosto, nie opierając się – jak osoba opanowana i świadoma siebie. On nonszalancko rozsiadł się i rozparł na krześle chcąc wyraźnie zaakcentować swoją obecność. Typ macho. W gruncie rzeczy spięty i niepewny, jak każdy mężczyzna w gabinecie ginekologicznym, sposobem siedzenia …

Rodzę w 2020 Read More »

Jak zapobiegać infekcjom intymnym jesienią?

Wietrzna i deszczowa aura, coraz niższa temperatura powietrza i poranne przymrozki sprzyjają zachorowaniom nie tylko na infekcje gardła i zatok ale również zapalenie pęcherza i infekcje intymne. Jak temu zapobiegać – pisze dr n. med. Katarzyna Skórzewska, specjalista ginekologii i endokrynologii. Spis treści: Odpowiedni ubiór – adekwatnie do okoliczności i warunków atmosferycznych Prawidłowa higiena intymna Dieta …

Jak zapobiegać infekcjom intymnym jesienią? Read More »

Nad Żabim Oczkiem nie zawsze świeci słońce

Ta historia bajecznie się rozpoczynała, była pełna pasji i miłości, bardzo romantyczna i, jak to czasami bywa, nierozważna. Mogła się pięknie zakończyć ale w życiu nie zawsze jest jak w bajce. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tylko około jedna trzecia wszystkich zapłodnień ma szczęśliwe zakończenie, czyli urodzenie żywego dziecka. Natura daje nam jednak kolejne szanse …

Nad Żabim Oczkiem nie zawsze świeci słońce Read More »

Jak radzić sobie z niedoczynnością tarczycy?

Tarczyca to niezwykle ważny dla funkcjonowania naszego organizmu gruczoł, znajdujący się na przedniej powierzchni szyi, kształtem przypominający motyla. Hormony tarczycy – tyroksyna i trijodotyronina – są odpowiedzialne za nasz metabolizm i procesy energetyczne oraz termoregulację ustroju. O tym jak sobie radzić z niedoczynnością tarczycy wyjaśnia specjalista endokrynologii dr n. med. Katarzyna Skórzewska. Spis treści: Otyłość w …

Jak radzić sobie z niedoczynnością tarczycy? Read More »

Melatonina – sen a koronawirus

Sen jest darem, przynosi odpoczynek po ciężkim dniu pracy, wytchnienie od stresu, pozwala na przetworzenie wrażeń w marzeniach sennych. Sen jest też podstawową, fizjologiczną potrzebą człowieka. Jest ona regulowana poprzez zapotrzebowanie na sen i rytm okołodobowy. Dobry, pełnowartościowy sen ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia. Jednak podczas snu nasz organizm nie próżnuje, nadal płuca dostarczają tlen …

Melatonina – sen a koronawirus Read More »

Menopauza – słowo na dźwięk którego robi Ci się gorąco.

Rodzimy się z określoną liczbą pęcherzyków w jajnikach – potencjalnych komórek jajowych, z których mogłoby powstać nowe życie. Z każdym dniem naszego życia pewna liczba ich ulega obumarciu, na skutek czynników zewnętrznych tj. papierosy, alkohol, leki, promieniowanie, zła dieta, infekcje, różne choroby, ale także fizjologicznych zmian zachodzących w każdym cyklu miesiączkowym. To powoduje, że pula …

Menopauza – słowo na dźwięk którego robi Ci się gorąco. Read More »

Prywatna sprawa

Pamiętam pewne upalne, lipcowe popołudnie kilkanaście lat temu. Kolega zaprosił mnie na przejażdżkę swoim nowym samochodem. Otworzył przede mną drzwi a ja… oniemiałam, gdy zobaczyłam jasną, skórzaną tapicerkę. Bo miałam na sobie krótką sukienkę i pierwszy dzień miesiączki. Byłam przerażona i cały czas myślałam tylko o jednym: żeby nie zaplamić krwią siedzenia! Siedziałam sztywno, przybierając …

Prywatna sprawa Read More »