Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia regularnej dezynfekcji podlegać powinny: domy, mieszkania, biura, szkoły, siłownie, budynki dostępne publicznie, ośrodki kultury, rynki, restauracje, firmy. Powierzchnie, które należy dezynfekować to: klamki drzwi oraz okien, obszary kuchenne, blaty, blaty do przygotowywanie żywności, powierzchnie łazienkowe, toalety, krany, urządzenia osobiste z dotykowym ekranem, klawiatury komputerów i powierzchnie służące do pracy. Dowiedz się na, co zwrócić uwagę dezynfekując dom i jakie metody dezynfekcji możesz wykorzystać w firmie.

Spis treści:

  • Dezynfekcja pomieszczenia – jak często?
  • Samodzielna dezynfekcja pomieszczeń domowych
  • Koronawirus – dezynfekcja profesjonalna dla właścicieli firm

Dezynfekcja pomieszczenia – jak często?

Często dotykane powierzchnie ( np. klamki, drążki przy drzwiach, krzesła, podłokietniki, blaty, włączniki światła, poręcze, krany, przyciski windy) w lokalach użyteczności publicznej powinny być dezynfekowane przynajmniej raz dziennie. Brak jest innych rekomendacji w aspekcie częstotliwości dezynfekcji.

Samodzielna dezynfekcja pomieszczeń domowych

Skutecznymi środkami do dezynfekcji przeciwko koronawirusowi SARS-CoV2, które zastosować można samodzielnie w domu są: podchloryn sodu będący składnikiem wybielaczy ( w proporcji 1 część 5% wybielacza na 49 części wody), nadtlenek wodoru, a także alkohol o stężeniu 70 – 90%. Przed przystąpieniem do dezynfekcji powierzchnie należy najpierw oczyścić wodą z mydłem lub detergentem w celu usunięcia zanieczyszczeń. Dopiero w kolejnym kroku tak przygotowane powierzchnie dezynfekuje się.

Czyszczenie należy rozpocząć od najmniej zabrudzonych obszarów, kończąc na tych najbardziej brudnych. Preparaty do dezynfekcji należy przechowywać w nieprzezroczystych pojemnikach, w zaciemnionym miejscu nie narażonym na działanie promieni słonecznych. W pomieszczeniach zamkniętych płynów do dezynfekcji nie rozpyla się, lecz stosuje się je z użyciem nasączonej nimi szmatki lub chusteczki. Ważne jest też odpowiednie dobranie środka dezynfekującego oraz jego stężenia do dezynfekowanej powierzchni, aby jej nie uszkodzić, a także, aby zminimalizować toksyczne działanie na domowników. Nie powinno się łączyć ze sobą preparatów do dezynfekcji (np. wybielacza i amoniaku), ponieważ w takiej mieszaninie mogą prowadzić one do podrażnienia dróg oddechowych oraz uwalniać potencjalnie grożące nawet śmiercią gazy.

Dzieci, a także zwierzęta powinny przebywać z daleka podczas aplikacji środków dezynfekujących. Dezynfekowane pomieszczenie powinno zostać wywietrzone. Zaleca się, aby do dezynfekcji używać rękawic. Odpady, które powstają podczas czyszczenia należy wyrzucić do osobnego worka, a następnie do śmieci niesortowanych. W przypadku dezynfekcji przy podejrzeniu lub po potwierdzeniu zakażenia koronawirusem osoba sprzątająca poza rękawiczkami powinna być wyposażona również w maseczkę.

Koronawirus – dezynfekcja profesjonalna dla właścicieli firm

Wśród dezynfekcji przeciw zagrożeniu jakie niesie ze sobą koronawirus, w pełni profesjonalnej i skierowanej do firm wymienić można ozonowanie, które zaliczane jest do jednej z bardziej naturalnych metod odkażania. Jego skuteczność oraz bezpieczeństwo uzależniona jest właściwie przeprowadzonej procedury dezynfekcji pomieszczenia, dlatego dokonując wyboru firmy specjalizującej się w tego typu działalności warto zwrócić uwagę, na to, aby wykorzystywały wysokiej klasy generatory ozonu i zachowywały maksymalne zasady bezpieczeństwa. W dezynfekowanych za pomocą ozonu pomieszczeniach nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta ani rośliny, musi być ono dokładnie uszczelnione, a udostępnione do ponownego użytku może być po dokładnym przewietrzeniu ( trwającym co najmniej 15 – 30 minut) najlepiej po upływie minimum 4 godzin od zakończenia odkażania. Warto pamiętać, że ozon w stężeniu o działaniu biobójczym wykazuje silne działanie drażniące spojówki oraz błony śluzowe dróg oddechowych, co może skutkować bólem i zaczerwienieniem spojówek, kaszlem, świszczącym oddechem, trudnościami w oddychaniu, pogorszeniem funkcji płuc, a także wzrostem częstości i ciężkości napadów astmy.

Drugą możliwością profesjonalnego odkażania firm jest okresowa dezynfekcja fumigacyjna, czyli zamgławianie pomieszczeń wykorzystujące preparaty do dezynfekcji. Skuteczną metodą dezynfekcji jest zastosowanie promieniowania ultrafioletowego. Dostępne są lampy UV wytwarzające ozon i nie wytwarzające ozonu. Poza dezynfekcją profesjonalną zaleca się regularne odkażanie powierzchni użytkowych (blatów biurek, poręczy krzeseł, poręczy schodów, klamek, włączników) oraz sprzętu (telefonów, słuchawek, klawiatur komputerów, paneli sterowania dotykiem, pilotów, ekranów dotykowych). Częstotliwość zależna jest od rodzaju działalności i charakteru pracy.

Sprawdź też: Zdrowy styl życia podczas pandemii, jak to zrobić?

 

Źródła:

  1. WHO, Coronavirus disease (COVID-19): Cleaning and disinfecting surfaces in non – health care settings: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/question-and-answers-hub/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-cleaning-and-disinfecting-surfaces-in-non-health-care-settings
  2. Lelińska K., Krisch H. Dezynfekcja gabinetu i pracowni. Dental labor 2020; 2: 14 – 21. 
  3. Ignatowicz S. Skuteczność zabiegów ozonowania w dezaktywacji koronawirusa SARS – CoV-2. Przemysł Spożywczy 2020, 74 (9): 12 – 18. 
  4. Zalecenia PZH Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dotyczące mycia dezynfekcji pomieszczeń biurowych przez ozonowanie https://pssewolow.pis.gov.pl/plikijednostki//pssewolow/userfiles/file/koronawirus/Zalecenia_PZH.pdf