Rehabilitacja po cesarskim cięciu rozpoczyna się już w szpitalu, kiedy jednak można rozpocząć ćwiczenia w domu? Dowiedz się, od czego zależy początek i intensywność rehabilitacji po cesarskim cięciu. Co trzeba wiedzieć o rehabilitacji po cesarskim cięciu, wyjaśnia specjalistka fizjoterapii mgr. Elżbieta Mastalerz z enel-med. – Kobieta musi mieć świadomość tego, że jej ciało potrzebuje czasu na regenerację i zbyt intensywne ćwiczenia wykonywane zbyt wcześnie mogą zaszkodzić – mówi fizjoterapeuta.

Spis treści:

  • Ćwiczenia po cesarskim cięciu – kiedy zacząć?
  • Ćwiczenia na brzuch po cesarskim cięciu – odczekaj nieco dłużej
  • Ćwiczenia po cesarskim cięciu – jakie będą najlepsze?

Ćwiczenia po cesarskim cięciu – kiedy zacząć?

Cesarskie cięcie jest operacyjnym zakończeniem ciąży, w trakcie którego nacinany jest między innymi mięsień macicy. Pierwsze zabiegi rehabilitacyjne po cięciu cesarskim powinny być przeprowadzane już w szpitalu. – W drugiej dobie po porodzie, powinny być już wprowadzane proste ćwiczenia: przeciwzakrzepowe, oddechowe, pionizacja pacjenta, wszystko to jednak zależy przede wszystkim od stanu zdrowia, bo każdy poród jest inny i inaczej będzie przebiegać proces rehabilitacji – mówi Elżbieta Mastalerz, wykładowca i specjalista fizjoterapii

Rozpoczęcie i intensywność procesu rehabilitacji są zależne także od formy fizycznej przed porodem. Już w trakcie ciąży warto konsultować się z fizjoterapeutą i przygotować się do sprawnego powrotu do zdrowia po porodzie. – Powrót do aktywności i ćwiczeń jest uzależniony nie tylko od przebiegu zabiegu chirurgicznego, ale też od aktywności fizycznej w trakcie ciąży; składowych tego, kiedy i jak rozpoczyna się proces rehabilitacji jest więc wiele i to one decydują, kiedy ta rehabilitacja zyskuje na intensywności – podkreśla fizjoterapeuta enel-med. Dzięki konsultacji u fizjoterapeuty unika się także błędów, które mogą opóźnić proces regeneracji. – Przykładowo, pacjentki po porodzie często przyjmują zgiętą pozycję, broniąc się w ten sposób przed spodziewanym bólem spowodowanym rozciąganiem rany – mówi Elżbieta Mastalerz. – Niestety to powoduje nie tylko bóle pleców, ale też wpływa negatywnie na szybkość procesów gojenia się rany i rehabilitację ciała po ciąży – przestrzega specjalista enel-med. Ważna jest więc świadomość tego, jak najszybciej i najbezpieczniej wracać do sprawności po porodzie.

Ćwiczenia na brzuch po cesarskim cięciu – odczekaj nieco dłużej

Rozpoczęcie intensywnej rehabilitacji zawsze najlepiej rozpocząć po specjalistycznej konsultacji. – Pacjentka musi mieć świadomość tego, że jej ciało potrzebuje czasu na regenerację i zbyt intensywne ćwiczenia wykonywane zbyt wcześnie mogą zaszkodzić, warto pamiętać, że w ciąży chodzimy dziewięć miesięcy, i niemożliwym jest przyśpieszenie niektórych procesów – mówi fizjoterapeuta. Wśród najczęściej zadawanych pytań o rehabilitację po cesarskim cięciu, pytanie o ćwiczenia mięśni brzucha pada najczęściej. – Pacjentkom najbardziej doskwiera brzuch, którego chciałby się trochę pozbyć i to jak najszybciej, ale ćwiczenia tzw. klasycznych brzuszków powinno się odstawić na później – radzi Elżbieta Mastalerz. – Intensywne ćwiczenia, po kontroli u fizjoterapeuty – specjalisty uroginekologicznego, najczęściej rozpoczynają się około sześciu miesięcy po zabiegu. 

Fizjoterapia  enel-med

Ćwiczenia, które są zalecane dużo wcześniej dotyczą między innymi pracy z blizną. Już 4-6 tygodni po porodzie, warto zgłosić się do specjalisty, który rozpocznie pracę z blizną i pomoże w rehabilitacji.

Ćwiczenia po cesarskim cięciu – jakie będą najlepsze?

Ćwiczenia po zabiegu, które są wprowadzane już w szpitalu to ćwiczenia przeciwzakrzepowe, delikatne ćwiczenia stawów obwodowych, które przygotowują pacjentkę do pionizacji, ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Ćwiczenia, które wykonuje się w domu powinny być indywidualnie dobrane przez fizjoterapeutę. Istotne jest nie tylko dawkowanie wysiłku ale też odpowiednie i dokładne wykonywanie ćwiczeń, by nasza rehabilitacja nie przyniosła więcej szkody niż pożytku. – Jeśli tylko wygoi się blizna, udajemy się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który sprawdzi stan blizny, ogólną formę pacjentki i zaleci indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń – mówi specjalista enel-med. Jeden, najlepszy dla wszystkich zestaw ćwiczeń nie istnieje, forma rehabilitacji  i jej intensywność zawsze jest dobierana według potrzeb. – Nie można porównać jednej pacjentki do drugiej, prócz różnych porodów i przebiegów ciąży, istotny jest styl życia przed zabiegiem i jeszcze przed ciążą, dlatego dla każdej pacjentki optymalne będą inne formy rehabilitacji – podkreśla. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże ćwiczyć zarówno bezpiecznie jak i skutecznie. Odpowiednia rehabilitacja po cesarskim cięciu, pozwoli wrócić do formy ciesząc się aktywnością i zdrową sylwetką, bez kłopotów.