Lepiej zapobiegać niż leczyć – wady postawy w wieku dziecięcym mogą skutkować przykrymi konsekwencjami i poważnymi problemami w życiu dorosłym.
Sygnałem alarmowym dla rodzica mogą być tendencje dziecka do przyjmowania złej postawy, trudności w pokonywaniu przeszkód (krawężnik, schody), a także potykanie się podczas chodu, problemy z chwytaniem piłki lub całkowite unikanie aktywności.
NAJCZĘSTSZE WADY POSTAWY U DZIECI
Do najczęstszych wad postawy u dzieci zaliczają się plecy okrągłe, skolioza, płaskostopie, koślawość kolan i stóp.
PLECY OKRĄGŁE
Najczęściej są efektem długotrwałego siedzenia przy komputerze. Charakteryzują się pozycją zgarbioną, co jest związane z pogłębieniem kifozy piersiowej. Dzieci z plecami okrągłymi często mają pochyloną głowę, wysunięte barki do przodu oraz przykurczoną klatkę piersiową, co może skutkować nie tylko bólami pleców, ale i problemami z oddychaniem.
SKOLIOZA (BOCZNE SKRZYWIENIE KRĘGOSŁUPA)
Jest to trójpłaszczyznowe zniekształcenie kręgosłupa. Dzielimy je na:
- skrzywienie w płaszczyźnie czołowej (boczne skrzywienie)
- skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej
- skrzywienie w płaszczyźnie poprzecznej (rotacja i torsja kręgów)
Charakterystyczne dla tej wady są asymetrie ciała dziecka, które można zauważyć patrząc na dziecko z przodu i z tyłu. Skoliozy mogą być wrodzone i nabyte. Wymagają natychmiastowej terapii, ponieważ są przyczyną dużej deformacji sylwetki dziecka.
PŁASKOSTOPIE
To wada dotycząca stóp dziecka. Charakteryzuje się obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy, co oznacza, że stopa jest spłaszczona i praktycznie cała przylega do podłoża. Płaskostopie bardzo często jest skutkiem dużych obciążeń statycznych i dynamicznych, a także konsekwencją źle dobranego obuwia czy też nadwagi.
KOŚLAWOŚĆ
To wada dotycząca kończyn dolnych, która charakteryzuje się układaniem przez dzieci nóg w kształt litery X. Może być skutkiem szybkiego wzrostu dziecka. Bardzo często wpływa na chód dziecka, który staje się niezgrabny, chwiejny, a także sprawiający ból. Koślawość ma szansę wyleczenia tylko w wieku dziecięcym.
Na rehabilitację dzieci i mlodzieży składa się:
- pełna diagnostyka lekarska oraz fizjoterapeutyczna
- terapia manualna
- zestaw odpowiednio dobranych ćwiczeń
- praca nad poprawą codziennych nawyków dziecka
Precyzyjną komputerową ocenę sylwetki dziecka umożliwia w Enel-sport nowoczesny sprzęt diagnostyczny ZEBRIS. Z małymi i młodymi pacjentami pracują doświadczeni fizjoterapeuci, którzy w komfortowej atmosferze i przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury pomagają skorygować nieprawidłowości postawy i wytworzyć u młodych ludzi naturalną potrzebę ruchu. Czym skorupka za młodu nasiąknie…