Jak znaleźć motywację do sportu? Czy psycholog sportu jest tylko dla zawodowców? Na nasze pytania odpowiada Karolina Dyrla – Mularczyk,  psycholog z poznańskiego oddziału Enel-med.

– Psycholog sportu czyni zawodowca jeszcze lepszym, jak jest z amatorami?

– Amatora czyni bardziej świadomym siebie w sporcie. Psycholog sportu nie tylko wyposaża pacjenta w umiejętności, które się przydają w treningu. One przydają się w całym naszym życiu, zwiększają świadomość siebie, swoich potrzeb i emocji nie tylko w sporcie, usprawniają procesy poznawcze, takie jak np. uwaga. 

– Zacznijmy zatem od częstego przypadku: co zrobić, kiedy mieliśmy np. biegać ale nam się nie chce?

– Warto się na początku zastanowić, co chcemy dzięki np. bieganiu zyskać. Często, to trochę jak z postanowieniami noworocznymi:  rzucam palenie, schudnę, będę ćwiczyć. Ja muszę sobie to doprecyzować, uświadomić sobie, co chcę zyskać. Muszę zobaczyć siebie z tym co osiągam, mieć świadomość obranego celu. Biegam, bo widzę pozytywne skutki mojej aktywności. Widzę siebie w przyszłości z efektami, które dzięki bieganiu osiągnę. 

– Trzeba zobaczyć swój sukces i korzyści?

konsultacje medycyny sportowej

– Tak, ale warto rozrysować sobie drogę, którą chcę dojść do celu, krok po kroku. Jeśli chcesz się przygotować do sezonu „bikini 2017” zaplanuj te przygotowania poprzez np. jakieś ćwiczenia czy bieganie, wiedząc, po co to robisz. Cel powinien być Twój własny, nie narzucony przez nikogo. Motywacja wewnętrzna jest najlepszym motorem do działania. Ponadto realny, będący w moim zasięgu cel łatwiej uzyskać. Jeśli np. biegam tylko dlatego, że jest na to teraz moda i dużo ludzi biega, może zabraknąć energii i zainteresowania do podtrzymania działania. Ja muszę czuć, że mnie to cieszy, bo np. może okazać się, że wolę jazdę na rowerze, czy cokolwiek innego, czego jeszcze nie spróbowałam.

– Jak wybrać sport dla siebie?

– Warto próbować różnych dyscyplin sportu, bo każdemu może spodobać się coś innego. Czasami nam się wydaje, że np. bieganie jest „tanie i dostępne”, więc będę biegać, chociaż nie lubię. Trzeba wtedy poszukać sobie aktywności, w której się sprawdzę i która sprawia mi przyjemność, mamy szeroką ofertę różnych aktywności. Mogę wybrać metodę osiągnięcia celu, która będzie dawać mi przyjemność i satysfakcję.

– To obowiązuje też w zawodowym sporcie?

– Osiągnięcie medalu, zwycięstwo, zdobycie jakiegoś miejsca to też cel, który wymaga zaplanowanej pracy, pokładów energii i chęci. W sporcie amatorskim także chodzi o właściwą motywację do utrzymania formy czy regularnej aktywności. Cel jest inny, ale umiejętności, zdolności i atrybuty, w które wyposażamy jako psycholodzy sportu są bardzo podobne.