Niepokojące myśli wciąż kołatają ci się po głowie, często masz niekontrolowane zachowania? Nie wiesz skąd się to bierze? Być może masz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, czyli inaczej nerwicę natręctw.

Nerwica natręctw to choroba psychiczna dotykająca osoby w różnym wieku bez względu na płeć. Na szczęście jest uleczalna, wymaga jednak postawienia odpowiedniej diagnozy. Klasycznie im wcześniej, tym lepiej. Zachowania obsesyjno-kompulsywne mogą być jednym z objawów depresji. Opinie specjalistów na temat pochodzenia choroby są podzielone. Wskazuje się uwarunkowania genetyczne oraz środowiskowe. Możliwe, że dziedziczymy chorobę. Na pewno występuje ona częściej u osób wrażliwych.

Charakterystycznymi objawami choroby są obsesje oraz kompulsje. Niestety natrętne myśli (obsesje) i niepokojące zachowania (kompulsje) sprawiają, że pacjent nie jest w stanie sam poradzić sobie z problemem. Nerwica natręctw uniemożliwia normalne funkcjonowanie, gdyż myśli i zachowania samoistnie nawracają i pochłaniają dużo energii. Do często spotykanych objawów należą: częste mycie rąk z obawy na zarazki, przestawianie przedmiotów, poprawianie włosów, sprawdzanie kurków od gazu, itd.
Myśli pojawiają się wbrew woli chorego i nie chcą ustąpić. Przez ich charakter pacjent jest zmuszony do wykonywania przeróżnych czynności.
Pacjent obserwujący u siebie powyższe objawy i niemogący normalnie funkcjonować w społeczeństwie powinien zgłosić się do lekarza specjalisty. Ten po zebraniu odpowiedniego wywiadu behawioralnego nie będzie miał problemu ze zdiagnozowaniem nerwicy natręctw. W jej leczeniu oprócz psychoterapii stosuje się środki antydepresyjne.

Badania psychologiczne w enel-med

Bez wątpienia ważny jest czas. Należy szybko reagować, by lęk nie utrudniał nam funkcjonowania. Aby nie utrwalało się negatywne nastawienie do otoczenia. Warto skonsultować się ze specjalistą. Dużą rolę w procesie leczenia odgrywa wsparcie najbliższych.