Po usunięciu zęba warto jak najszybciej wypełnić puste miejsce. Nieleczony brak zęba może mieć poważne konsekwencje.
Jeśli doszło do usunięcia zęba jak najszybciej warto podjąć leczenie i uzupełnić brak. Im szybciej to zrobisz, tym będzie zdrowiej i taniej. Kość po usuniętym zębie zanika i z czasem coraz bardziej utrudnia odbudowę protetyczną lub implanto-protetyczną.
Jeśli tego nie zrobisz możesz wpędzić się w kłopoty. Przede wszystkim zęby sąsiadujące i przeciwstawne będą przesuwać się tak, aby uzupełnić pustą przestrzeń. Siła gryzienie jest przeniesiona na pozostałe zęby, a powstające przerwy w zgryzie mogą doprowadzić do poważnych zmian. ZMienia się wtedy wzajemne położenie zębów szczęki i żuchwy względem siebie i zmienia napięcie mięśni żwaczy. Do odczuwalnych objawów należą bóle szyi, barków, problemy z otwieraniem ust i bóle różnych rejonów głowy.
Zanik wyrostka zębodołowego w okolicy usuniętego zęba odsłania struktury zębów nie przystosowane do kontaktu ze środowiskiem jamy ustnej, co dodatkowo naraża je na próchnicę. Braki w uzębieniu zmieniają też rysy twarzy i przyczyniają się do powstawania większej ilości zmarszczek mimicznych i zaburzeń harmonii i profilu warg. Inna przykrą konsekwencją mogą być kłopoty gastryczne wynikające ze złego rozdrabniania produktów.
Decyzję o sposobie wypełnienia brakującego zęba najlepiej podjąć po konsultacji ze specjalistą. Nie warto zwlekać!