Opis badania
Audiogram to graficzny zapis audiometrii, czyli testu słuchu, wykonywanego m.in. u osób z podejrzeniem niedosłuchu. Jest ono w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można je wykonać w naszych oddziałach enel-med w całej Polsce.
Audiogram to wynik badania audiometrycznego, zwanego również tonalnym progowym badaniem słuchu. Przyjmuje on postać wykresu, który obrazuje funkcjonowanie narządu słuchu pacjenta poprzez przedstawienie progu słyszenia na różnych częstotliwościach. Próg ten powinien się mieścić w granicach 0-25 dB.
Badanie słuchu: audiometria – wskazania
Test słuchu wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy w postaci:
- niedosłuchu w jednym lub obu uszach,
- szumów usznych,
- zaburzeń słuchu,
- zawrotów głowy,
- zaburzeń równowagi.
Jeśli chodzi o inne wskazania do wykonania badania, audiogram przeprowadza się u pacjentów z już zdiagnozowanym niedosłuchem w celu określenia jego stopnia, a także profilaktycznie u osób, które są narażone na częstą ekspozycję na hałas lub działanie środków chemicznych mogących uszkadzać narząd słuchu. Oprócz tego wykonanie audiogramu może zostać zlecone u osób po urazach głowy oraz z chorobami, w przebiegu których mogą się również pojawiać zaburzenia słuchu (guzy mózgu, zapalenie opon mózgowych, stwardnienie rozsiane).
Test słuchu: audiogram – przeciwwskazania
Badanie audiogramu, choć ogólnie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, nie jest przeznaczone dla wszystkich. Nie przeprowadza się go m.in. u niemowląt, bardzo małych dzieci oraz osób dorosłych, które np. ze względu na niepełnosprawność intelektualną nie są w stanie wykonywać poleceń lekarza. Przeciwwskazaniem może być również klaustrofobia.
Badanie audiogram – jak się przygotować?
Audiogram nie wymaga od pacjenta żadnych szczególnych przygotowań. Warto wygodnie się ubrać i zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, zwłaszcza jeśli wcześniej zostały wykonane inne badania słuchu, m.in. otolaryngologiczne czy testy ostrości słuchu. Przed testem słuchu można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki.
Audiogram – jak przebiega?
Audiometria wykonywana jest przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego audiometrem, które wytwarza dźwięki o różnym natężeniu i nasileniu, a także słuchawek, które pacjent zakłada na uszy. Test słuchu odbywa się w specjalnej kabinie dźwiękoszczelnej – po uruchomieniu urządzenia pacjent ma za zadanie naciskać przycisk wtedy, gdy usłyszy dźwięk. Audiometr emituje dźwięki o narastającej głośności i zmieniającej się częstotliwości – dzięki temu można nie tylko rozpoznać wadę słuchu, ale również określić stopień jej zaawansowania. Badanie jest zupełnie bezbolesne i w pełni bezpieczne, a trwa około 20 minut. Jego wynik przedstawiany jest w formie wykresu zwanego audiogramem. Od razu po zakończeniu testu można wrócić do codziennych aktywności.