Opis specjalizacji
Audiolog-foniatra dziecięcy jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń słuchu oraz mowy u niemowląt, dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonym audiologiem-foniatrą dziecięcym zapraszamy do oddziału enel-med w Wilanowie.
Audiologia oraz foniatria są dziedzinami otolaryngologii, w ramach których diagnozuje się oraz leczy różnego rodzaju zaburzenia i choroby głosu oraz słuchu. W przypadku niemowląt, dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia specjalizuje się w tym audiolog-foniatra dziecięcy. Zaburzenia słuchu i mowy u małych pacjentów często mają charakter wrodzony, ale mogą być również efektem czynników zewnętrznych, np. ekspozycji na hałas.
Audiolog-foniatra dziecięcy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do audiologa-foniatry dziecięcego powinni zgłosić się rodzice, u których dzieci stwierdzono nieprawidłowy wynik przesiewowego badania słuchu wykonywanego zaraz po porodzie. Specjalista pomaga dzieciom ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka uszkodzenia słuchu, takimi jak wrodzona cytomegalia. Audiolog-foniatra zajmuje się również stałą, kompleksową opieką nad młodszymi i starszymi dziećmi użytkującymi aparaty słuchowe.
Audiolog-foniatra dziecięcy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Audiolog-foniatra dziecięcy to specjalista, do którego należy zgłosić się, jeśli u dziecka występują:
- szumy uszne,
- niedosłuch,
- kłopoty ze słyszeniem z bliskich/dalekich odległości,
- brak reakcji na sygnały dźwiękowe,
- uczucie zatkania uszu,
- bóle uszu,
- opóźnienia w rozwoju mowy,
- zaburzenia i wady wymowy,
- przewlekła chrypka,
- bóle gardła,
- kłopoty z prawidłowym wypowiadaniem słów,
- zanikanie mowy.
Oczywiście w diagnostyce tego typu objawów niekiedy biorą udział również lekarze innych specjalności, np. pediatra czy endokrynolog.
Audiolog-foniatra dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Audiolog-foniatra dziecięcy na początku wizyty przeprowadza wywiad lekarski – z rodzicami lub bezpośrednio z dzieckiem, o ile oczywiście jest ono w takim wieku, że odpowie precyzyjnie na pytania specjalisty. Po zebraniu potrzebnych informacji, audiolog-foniatra dziecięcy może przejść do wykonania niezbędnych badań. W zależności od indywidualnego przypadku, mogą to być oględziny gardła i jam nosowych, badanie akumetryczne czy audiometria totalna. Oczywiście w razie potrzeby mogą zostać zlecone (lub wykonane na miejscu) bardziej precyzyjne badania obrazowe oraz czynnościowe.
Audiolog-foniatra dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Wśród schorzeń i zaburzeń najczęściej diagnozowanych przez audiologa-foniatrę dziecięcego znajdują się:
- niedosłuch,
- zaburzenia przetwarzania słuchowego,
- szumy uszne,
- głuchota wrodzona i nabyta,
- dysfunkcje trąbek słuchowych,
- zaburzenia mowy pochodzenia ośrodkowego,
- alalia, dyslalia, afazja,
- bezgłos,
- nerwice mowy,
- porażenie fałdu głosowego,
- jąkanie.
Audiolog-foniatra dziecięcy – co po wizycie?
Postępowanie po wizycie u audiologa-foniatry dziecięcego może obejmować np. rozpoczęcie kompleksowej terapii logopedycznej, niekiedy łącznie ze współpracą z psychologiem. Niekiedy konieczne jest wykonanie określonych badań (np. tomografii komputerowej), konsultacje z innym specjalistą i wykonanie zleconego zabiegu z zakresu otolaryngologii.