Opis badania
OCT – czyli tomografia oka – to jedno z najnowocześniejszych badań wykorzystywanych w okulistyce, w tym w diagnostyce chorób siatkówki. Jeśli aparat wyposażony jest w odpowiednie funkcje, jednocześnie wykonane może zostać również badanie GDx oraz badanie HRT.
OCT oka to nowoczesne i precyzyjne badanie okulistyczne, pozwalające na dokładne zobrazowanie poszczególnych struktur oka, m.in. nerwu wzrokowego oraz siatkówki. Jego rozdzielność jest około 10-krotnie wyższa niż w przypadku USG gałki ocznej. Umożliwia pomiar wielu parametrów tarczy nerwu wzrokowego, a także analizę rozkładu i długości włókien nerwowych
Jeżeli aparat do badania OCT wyposażony jest w odpowiednie funkcje, jednocześnie wykonać na nim można badania GDx oraz HRT oka. I tak badanie GDx to wykonywana przy pomocy wiązki laserowej ocena stopnia ubytku włókien nerwowych. Z kolei HRT oka – zwane również skaningową oftalmoskopią laserową – jest badaniem pozwalającym na ocenę postępów jaskry poprzez obserwację zagłębień w tarczy nerwu wzrokowego. Uzyskane obrazy trafiają do komputera, gdzie są przechowywane i podczas kolejnego badania można je porównać.
Badanie OCT (GDx i HRT) – wskazania
Wśród wskazań do wykonania badania OCT (GDx i HRT oka) znajduje się:
- diagnostyka jaskry oraz monitorowanie postępów choroby,
- zwyrodnienia plamki związane z wiekiem,
- makulopatia cukrzycowa,
- obrzęki plamki żółtej.
Badanie OCT (GDx i HRT) – przeciwwskazania
Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania badania OCT oka (GDx i HRT). Jest to badanie w pełni bezpiecznie, nieinwazyjne, nieobarczone ryzykiem powikłań. Można je wykonywać u osób starszych, kobiet w ciąży i w okresie karmienia, pacjentów ze współwystępującymi chorobami przewlekłymi, również wzroku.
Badanie OCT (GDx i HRT oka) – jak się przygotować?
Badanie OCT (GDx i HRT oka) nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań – można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować leki, może być wykonane o każdej porze dnia. W wyjątkowych sytuacjach przed badaniem konieczne jest podanie pacjentowi kropel rozszerzających źrenice – przez 3-4 godziny może występować pogorszenie widzenia, rozmazany obraz czy światłowstręt. Dlatego na badanie lepiej nie przyjeżdżać samochodem.
Badanie OCT (GDx i HRT oka) – jak przebiega?
Badanie OCT (GDX i HRT oka) nie trwa zbyt długo – maksymalnie kilkanaście minut. Pacjent musi zająć pozycję siedzącą i umieścić brodę na specjalnej podpórce. Następnie należy patrzeć nieruchomo we wskazany punkt i powstrzymywać się od mrugania w momentach określonych przez lekarza. Tomografia oka (razem z GDx i HRT oka) może być powtarzana wielokrotnie. Dzięki porównaniu wyników badania z różnych okresów można śledzić przebieg choroby.