Opis specjalizacji
Chirurgia dziecięca to dziedzina medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy operacyjnie wady wrodzone, urazy i choroby u dzieci od narodzin aż do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonymi chirurgami dziecięcymi zapraszamy do oddziałów enel-med.
Chirurgia ogólna jest jedną z najobszerniejszych dziedzin medycyny, w ramach której poprzez różnego rodzaju zabiegi i operacje przywraca się pacjentom sprawność, ratuje zdrowie, a czasem nawet życie. Bardzo ważną gałęzią tej dziedziny jest chirurgia dziecięca – jej specjaliści zajmują się diagnostyką i leczeniem dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia.
Chirurgia dziecięca – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Do chirurga dziecięcego należy się zgłosić już Chirurg dziecięcy pomaga maluchom, u których doszło sytuacja, w której u dzieci niezbędne jest leczenie operacyjne urazów, chorób czy nieprawidłowości rozwojowych.
Chirurg dziecięcy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u chirurga dziecięcego, wymienia się:
- bóle brzucha,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- przepuklina,
- trudno gojące się rany,
- poparzenia,
- odmrożenia,
- zmiany skórne wymagające usunięcia,
- ciała obce w tkankach,
- różnego rodzaju urazy i choroby wymagające interwencji chirurgicznej.
Chirurg dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Podczas wizyty u chirurga dziecięcego małym pacjentom zawsze towarzyszy oczywiście rodzic lub opiekun prawny. Specjalista rozmawia z rodzicem, a jeśli wiek pacjenta na to pozwala – również z dzieckiem. Pyta o obserwowane objawy, przebyte wcześniej choroby, zapoznaje się też z dokumentacją medyczną. W przypadku niegroźnych schorzeń niektóre zabiegi mogą zostać wykonane w gabinecie w trybie ambulatoryjnym. Jeśli jednak wymaga tego sytuacja, chirurg dziecięcy zleca wykonanie określonych badań oraz planuje przebieg leczenia operacyjnego w trybie szpitalnym.
Chirurg dziecięcy – jakie choroby leczy?
Chirurg dziecięcy diagnozuje i leczy takie choroby, jak:
- refluks żołądkowo-jelitowy,
- urazy okołoporodowe,
- niedrożność dróg żółciowych,
- zarośnięcie przełyku,
- niedrożność jelita cienkiego,
- przepuklina pępowinowa,
- przepuklina pachwinowa,
- przerostowe zwężenie odźwiernika,
- kręcz szyi.
Oczywiście pomoże on również w mniej poważnych przypadkach, np. przy opatrzeniu i oczyszczeniu rany, usunięciu zmian skórnych czy wrastających paznokciach.
Chirurgia dziecięca – co po wizycie?
Po wizycie u chirurga dziecięcego należy wykonać jego wszystkie zalecenia, m.in. dotyczące przeprowadzenia określonych badań czy konsultacji z innym specjalistą. W ustalonym terminie należy też zgłosić się z dzieckiem na kolejne konsultacje albo do szpitala, w którym zostanie wykonany zaplanowany zabieg.