Opis specjalizacji
Chirurg naczyniowy to specjalista, który zajmuje się zachowawczym i zabiegowym leczeniem chorób naczyń – udrażnia je, poszerza, usuwa żylaki i pajączki naczyniowe, operuje tętniaki a nawet wstawia protezy naczyniowe, dzięki którym naczynia funkcjonują w prawidłowy sposób. Na konsultacje z doświadczonymi chirurgami naczyniowymi zapraszamy do oddziałów enel-med – m.in. w Warszawie, Łodzi oraz Katowicach!
Chirurgia naczyniowa jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wybranych schorzeń naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Jeśli nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń ma podłoże kardiologiczne lub neurochirurgiczne, pomocy pacjentom udzielają kardiolodzy bądź neurochirurdzy.
Kiedy zgłosić się do chirurga naczyniowego?
Do chirurga naczyniowego zgłasza się coraz więcej osób, u których zostały zdiagnozowane choroby naczyń krwionośnych oraz limfatycznych. Ta dziedzina medycyny oferuje nowoczesne metody diagnostyki oraz wiele mniej i bardziej inwazyjnych metod leczenia. Z konsultacjami z chirurgiem naczyniowym nie ma co zwlekać – a nieleczone schorzenia naczyniowe mogą dawać poważne powikłania i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.
Chirurg naczyniowy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u chirurga naczyniowego, wymienia się:
- uczucie ciężkości nóg,
- puchnięcie nóg,
- skurcze i pieczenie nóg,
- mrowienie, drętwienie i brak czucia w kończynach,
- bóle łydek podczas chodzenia,
- pojawiające się sine lub czerwone przebarwienia,
- obserwowane pajączki,
- rozwijające się żylaki.
Wizyta u chirurga naczyniowego może być etapem diagnostyki, elementem przygotowania pacjenta do zabiegu, jak również mieć charakter kontrolny.
Jak przebiega wizyta u chirurga naczyniowego?
Podczas wizyty chirurg naczyniowy przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, zapoznaje się także z dotychczasową dokumentacją medyczną i wynikami przeprowadzonych badań. U niektórych pacjentów postawienie diagnozy oraz dobranie odpowiednich metod leczenia są możliwe już podczas pierwszej wizyty – lekarzowi może wystarczyć do tego badanie przedmiotowe. Częściej jednak wymagana jest bardziej szczegółowa diagnostyka: USG Dopplera, tomografia komputerowa, angiografia czy flebografia.
Chirurgia naczyniowa – jakie choroby diagnozuje i leczy specjalista?
Chirurg naczyniowy może diagnozować i leczyć takie schorzenia, jak:
- telangiektazje (pajączki),
- żylaki kończyn dolnych,
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
- niewydolność żył głębokich,
- przewlekłe owrzodzenia żylne,
- zwężenia i niedrożności tętnic,
- zespół stopy cukrzycowej,
- zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Buergera).
Opieka chirurga naczyniowego może być niezbędna również u pacjentów z nowotworami rozwijającymi się w obrębie układu krwionośnego lub limfatycznego.
Chirurg naczyniowy – co po wizycie?
Po wizycie należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez chirurga naczyniowego, wykonać niezbędne badania, czasami również skonsultować się z innymi specjalistami. Większość schorzeń naczyniowych leczy się z wykorzystaniem mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegów, wykonywanych w trybie ambulatoryjnym bądź w warunkach szpitalnych. Specjalista zdecyduje, jaki zabieg będzie najbardziej odpowiedni dla pacjenta oraz kiedy i gdzie należy go przeprowadzić.