Choroby zakaźne

Opis specjalizacji

Choroby zakaźne to grupa schorzeń wywoływanych przez różne czynniki mikrobiologiczne: bakterie, wirusy, grzyby oraz inne drobnoustroje. W pierwszej chwili może się wydawać, że można się nimi zarazić np. podczas egzotycznych podróży do odległych zakątków świata, ale choroby zakaźne to również doskonale znane w Polsce grypa czy różyczka. Ich diagnostyką oraz terapią zajmuje się lekarz chorób zakaźnych – na konsultacje zapraszamy do oddziałów enel-med w Warszawie!

Choroby zakaźne są najczęściej wywoływane przez drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby) rzadziej przez pasożyty). Mogą się one szerzyć na różne sposoby: podczas bezpośredniego kontaktu: drogą płciową, kropelkową, podczas kichania i kaszlu, przez wkłucie do organizmu zakażonej igły, a nawet przez owady, które roznoszą patogeny chorobotwórcze.

Lekarz chorób zakaźnych – kiedy zgłosić się na wizytę?

Do specjalisty z zakresu chorób zakaźnych należy się udać za każdym razem, gdy pacjent zauważy u siebie objawy sugerujące występowanie schorzenia tego typu. Konsultacje są wskazane, gdy pacjent miał bliski, grożący zakażeniem kontakt z osobą chorą albo ze sprzętem, który mógł być zanieczyszczony patogenami. Profilaktycznie z lekarzem chorób zakaźnych powinny się również spotkać osoby, które wybierają się w podróż lub powróciły do kraju z rejonów, w których występuje ognisko którejś choroby zakaźnej.

teleporady w enel-med

Choroby zakaźne – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Objawy chorób zakaźnych mogą być bardzo różne, m.in. w zależności od czynnika, który je wywołał. Na konsultację ze specjalistą warto się umówić, gdy zauważymy:

  • silną gorączkę z obfitym poceniem się,
  • kaszel,
  • ostrą biegunkę,
  • wymioty,
  • zasłabnięcie i utratę przytomności,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • wysypki i wykwity na skórze.

Lekarz chorób zakaźnych – jak przebiega wizyta?

Wizyta u specjalisty chorób zakaźnych rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o występujące objawy, ich nasilenie, przebyte uprzednio choroby, ewentualne podróże do egzotycznych krajów itp. Następnie przeprowadza niezbędne badania – np. mierzy temperaturę, osłuchuje płuca, ogląda gardło, bada zmiany skórne. Jeśli jest taka konieczność, lekarz chorób zakaźnych może zlecić wykonanie bardziej szczegółowych badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych.

WAŻNE! Kwalifikacja do szczepienia w ramach medycyny podróży odbywa się wyłączne podczas konsultacji stacjonarnej.

Lekarz chorób zakaźnych – jakie choroby diagnozuje?

Wśród schorzeń najczęściej diagnozowanych przez lekarza chorób zakaźnych wymienia się:

Choroby zakaźne – co po wizycie?

Po wizycie należy przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza chorób zakaźnych. Trzeba m.in. wykonać zlecone badania laboratoryjne i/lub obrazowe, a także skonsultować się z innymi specjalistami. Lekarz chorób zakaźnych może zalecić pacjentowi izolację domową przez określony czas albo skierować na leczenie szpitalne na oddziale zakaźnym. Warto pamiętać, że w przypadku schorzeń tego typu każdy dzień zwłoki z wizytą albo nieprzestrzeganie zaleceń może się przyczynić do dalszego rozprzestrzeniania szkodliwych patogenów.

Lekarz chorób zakaźnych – gdzie przyjmuje?

Na konsultacje z lekarzem chorób zakaźnych zapraszamy do oddziałów enel-med w Warszawie. Do dyspozycji pacjentów pozostają specjaliści w:

  • enel-med oddział Atrium.
  • enel-med oddział Blue City,
  • enel-med oddział Galeria Północna,
  • enel-med oddział Puławska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *