Opis specjalizacji
Dermatologia jest dziedziną medycyny zajmującą się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem chorób skóry i jej przydatków. Z dermatologią ściśle powiązane są również inne gałęzie medycyny, takie jak wenerologia oraz medycyna estetyczna. Zapraszamy na konsultacje z doświadczonymi dermatologami w placówkach enel-med!
Dermatolog jest specjalistą, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz leczeniem schorzeń skóry, a także jej przydatków: włosów i paznokci. W ramach specjalizacji z dermatologii zawiera się również wiedza i umiejętności z zakresu wenerologii (diagnostyki i leczenia chorób wenerycznych), wielu dermatologów dodatkowo zajmuje się także medycyną estetyczną oraz kosmetologią. Warto pamiętać, że różnego rodzaju problemy ze skórą oraz jej przydatkami mogą być efektem nie tylko typowych problemów dermatologicznych, ale również chorób zakaźnych, alergii czy zaburzeń hormonalnych.
Dermatolog – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do dermatologa należy się zgłosić za każdym razem, kiedy zauważamy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy w wyglądzie oraz funkcjonowaniu skóry, włosów czy paznokci. Dermatolog-wenerolog pomoże z kolei w zdiagnozowaniu zarówno u kobiet jak i mężczyzn zmian na zewnętrznych narządach płciowych wywołanych zakaźnymi chorobami wenerycznymi. Do dermatologa warto się zgłosić również wówczas, jeżeli mamy problemy z doborem odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry, a także w celu profilaktyki raka skóry.
Dermatolog – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?
Do dermatologa należy się zgłosić z następującymi objawami:
- nadmierne przesuszenie skóry,
- nadmierne przetłuszczanie skóry,
- łuszczenie się skóry,
- swędzenie i pieczenie skóry,
- zmiany trądzikowe,
- różnego rodzaju wypryski i wysypki skórne,
- zaczerwienienie skóry,
- pękanie skóry,
- łupież,
- nadmierne wypadanie włosów,
- przetłuszczanie się włosów,
- zmiana koloru i struktury paznokci,
- zmiany skórne w okolicach intymnych.
Jak przebiega wizyta u dermatologa?
Na wizytę u dermatologa należy wziąć ze sobą wyniki przeprowadzonych dotychczas badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych. Specjalista zapozna się z dokumentacją i przeprowadzi z pacjentem wywiad – zapyta o występujące objawy, ich nasilenie, przyjmowane leki i przebyte choroby. Bardzo ważnym elementem wizyty u dermatologa jest ocena wzrokowa – lekarz ogląda skórę, włosy lub paznokcie, ocenia występujące zmiany i podejmuje decyzję co do dalszego postępowania.
Jeśli pacjent zgłasza się do dermatologa np. w celu oceny i usunięcia występujących na ciele znamion przy pieprzyków, lekarz przeprowadza kontrolę oraz, w razie potrzeby, przy niewielkich zmianach, usuwa je przy pomocy kriochirurgii czy lasera. Jeżeli jest taka konieczność, tkanka może zostać wysłana do badania histopatologicznego.
Dermatolog – jakie choroby leczy?
Specjalista dermatolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem między innymi:
- wszystkich odmian trądziku,
- znamion skórnych,
- atopowego zapalenia skóry,
- łuszczycy,
- łupieżu,
- bielactwa,
- łysienia,
- egzemy,
- pieprzyków,
- ostudy,
- grzybic,
- liszajów,
- rozstępów,
- nadmiernej potliwości.
Dermatolog – co po wizycie?
Po wizycie u dermatologa należy ściśle przestrzegać jego zaleceń. Może on przepisać leki miejscowe o działaniu powierzchniowym – różnego rodzaju maści, żele, płyny, szampony. Czasami konieczne jest zastosowanie leków o działaniu ogólnym albo zgłoszenie się w określonym czasie na zabieg przeprowadzany w trybie ambulatoryjnym: łyżeczkowanie, elektrokoagulację czy wymrażanie ciekłym azotem.
Dermatolog – gdzie znaleźć?
Naszym pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę doświadczonych dermatologów w placówkach enel-med w całym kraju. Do dyspozycji pacjentów pozostają:
- dermatolog Warszawa,
- dermatolog Kraków,
- dermatolog Wrocław,
- dermatolog Poznań,
- dermatolog Gdańsk,
- dermatolog Katowice,
- dermatolog Łódź,
- dermatolog Szczecin,
- dermatolog Gdynia,
- dermatolog Tarnowo Podgórne.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi placówkami!