Dermatolog dziecięcy

Opis specjalizacji

Dermatologia dziecięca zajmuje się diagnostyką chorób skóry i jej przydatków u dzieci oraz młodzieży. W okresie intensywnego rozwoju skóra i jej przydatki ulegają szybkim zmianom, więc przebieg chorób dermatologicznych u małych pacjentów bywa zupełnie inny niż u dorosłych. Na konsultacje z doświadczonymi dermatologami dziecięcymi zapraszamy do placówek enel-med w całym kraju!

Dermatologia dziecięca jest dziedziną, która wymaga rozległej wiedzy oraz dużego doświadczenia. Skóra dzieci różni się od skóry osób dorosłych, a dodatkowo ulega ciągłym zmianom, więc przebieg nawet najbardziej rozpowszechnionych schorzeń dermatologicznych u dzieci i młodzieży bywa zupełnie inny niż u dorosłych. Doświadczony dermatolog dziecięcy zdiagnozuje schorzenia tego typu oraz dobierze najskuteczniejsze metody leczenia.

Kiedy zgłosić się do dermatologa dziecięcego?

Do wizyty u specjalisty z zakresu dermatologii dziecięcej w oddziale enel-med powinno skłonić występowanie u dziecka jakichkolwiek objawów dermatologicznych. Mogą to być nie tylko objawy w obrębie skóry, ale także błon śluzowych, paznokci czy włosów i skóry głowy. Należy skonsultować z lekarzem wszelkiego rodzaju zmiany, które nie ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, a także pogłębiają się lub wywołują powikłania.

Dermatolog dziecięcy– jakie objawy powinny zaniepokoić?

Dermatolog dziecięcy to lekarz, do którego należy zgłosić się z dzieckiem, jeśli pojawią się u niego:

  • wysypka skórna,
  • rumień,
  • pieprzyki, brodawki, kurzajki,
  • zaczerwienienie, pieczenie, świąd skóry, łupież,
  • wykwity ropne, grudki, powiększone pory,
  • rozstępy,
  • zmiany w obrębie paznokci,
  • przebarwienie skóry,
  • łuszczenie się skóry,
  • wypadanie włosów,
  • nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Niepokój rodzica powinna wzbudzić sytuacja, w której występujące wcześniej u dziecka brodawki czy pieprzyki powiększają się, zaczynają swędzieć, boleć czy krwawić.

Dermatolog dziecięcy – jak przebiega wizyta?

Wizyta u dermatologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu lekarza z rodzicami i dzieckiem – o ile oczywiście jest ono w stanie opowiedzieć o swoich dolegliwościach i odpowiadać na pytania. Następnie specjalista przechodzi do badania wzrokowego oraz palpacyjnego – ogląda występujące na ciele zmiany, często wykorzystując do tego dermatoskop.

W zależności od przypadku dermatolog dziecięcy może zlecić odpowiednie leczenie (np. stosowanie odpowiednich leków, maści, kremów, szamponów, kosmetyków), konsultacje z innym specjalistą (np. alergologiem dziecięcym, endokrynolog dziecięcy) albo wykonać prosty zabieg w trybie ambulatoryjnym. Często występujące u dzieci brodawki czy kurzajki można bowiem usuwać np. poprzez skuteczne i bezpiecznie zabiegi laserowe czy kriochirurgiczne.

Jakie choroby diagnozuje dermatolog dziecięcy?

Wśród najczęściej diagnozowanych u dzieci chorób o podłożu dermatologicznym można wymienić:

Dermatolog dziecięcy – co po wizycie?

Po wizycie u dermatologa dziecięcego należy się stosować do zaleceń lekarza. Konieczne może być przestrzeganie określonych zasad pielęgnacji skóry dziecka, używanie przepisanych maści, kremów, balsamów, szamponów do włosów, a czasem także przyjmowanie leków o działaniu ogólnym. Jeśli jest taka potrzeba, u dziecka należy wykonać potrzebne badania albo zgłosić się na konsultacje z innym specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *