Opis specjalizacji
Diabetologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy cukrzycę u dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonym diabetologiem dziecięcym zapraszamy do oddziałów enel-med.
Cukrzyca jest już chorobą cywilizacyjną – statystyki wskazują, że z roku na rok wzrasta liczba chorych, także wśród dzieci i młodzieży. Co bardziej niepokojące, u młodych osób diagnozuje się już nie tylko autoimmunologiczną cukrzycę typu 1, ale również cukrzycę typu 2, która jest następstwem niezdrowej diety i otyłości. W obu tych przypadkach młodym pacjentom pomoże diabetolog dziecięcy.
Diabetologia dziecięca – kiedy udać się do specjalisty?
Wizyta u diabetologa dziecięcego jest wskazana, kiedy rutynowy pomiar cukru we krwi wykonany u dziecka daje nieprawidłowe wyniki albo gdy występują u niego objawy sugerujące cukrzycę. Po potwierdzeniu diagnozy należy się oczywiście regularnie zgłaszać do specjalisty na wizyty kontrolne.
Diabetologia dziecięca – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u diabetologa dziecięcego, zalicza się:
- gwałtowne chudnięcie,
- wzmożone pragnienie,
- częste oddawanie moczu,
- napady apetytu,
- problemy ze wzrokiem,
- uczucie osłabienia i zmęczenia,
- suchość w ustach,
- apatia,
- trudności z koncentracją.
Warto pamiętać, że cukrzyca typu 1 rozwija się bardzo szybko i nagle, z kolei cukrzyca typu 2 ma powolny przebieg, a jej objawy nie muszą być nasilone.
Diabetolog dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Wizyta u diabetologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu lekarza z rodzicami/opiekunami pacjenta, a także z dzieckiem – jeśli jest ono w wieku, w którym odpowie na pytania specjalisty. Diabetolog dziecięcy zapoznaje się z wynikami uprzednio wykonanych badań, zleca również pomiar stężenia cukru we krwi. Jeśli jest taka potrzeba, może także zalecić kolejne badania laboratoryjne i/lub obrazowe, a także konsultacje z innymi specjalistami.
Diabetolog dziecięcy – jakich świadczeń udziela?
Diabetolog dziecięcy – po ewentualnym zdiagnozowaniu cukrzycy – zajmuje się kompleksowym leczeniem małego pacjenta. Obejmuje ono:
- dobór odpowiednich dawek insuliny,
- edukację z zakresu prawidłowego odżywania i stylu życia,
- naukę obsługi glukometru,
- stałą kontrolę poziomu glukozy we krwi.
Diabetolog dziecięcy – co po wizycie?
Po wizycie u specjalisty w zakresie diabetologii dziecięcej należy wdrożyć wszystkie jego zalecenia dotyczące np. badań czy konsultacji z innymi lekarzami. Ważne jest także przestrzeganie zasad leczenia, w tym regularne mierzenie poziomu cukru, podawanie insuliny w ściśle określonych dawkach, a także przestrzeganie zasad zdrowej, zbilansowanej diety i aktywność fizyczna. Uregulowana cukrzyca nie wymaga leczenia szpitalnego.