Opis specjalizacji
Dietetyk dziecięcy to specjalista, który w swojej codziennej pracy wykorzystuje wiedzę z zakresu zdrowego żywienia, psychologii i pedagogiki, a także pediatrii. Pomaga w profilaktyce i leczeniu zaburzeń odżywiania i otyłości u dzieci, komponuje indywidualne plany żywieniowe i wspomaga terapię chorób dietozależnych. Na konsultacje z doświadczonymi dietetykami dziecięcymi zapraszamy do oddziałów enel-med!
Dieta to jeden z najważniejszych czynników, które mają wpływ na ludzkie zdrowie oraz samopoczucie. Niestety, statystyki pokazują, że już dzieci i młodzież mają nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przez co zwiększa się ryzyko występowania u nich nadwagi, otyłości oraz różnego rodzaju chorób dietozależnych. Dlatego coraz większe jest zapotrzebowanie na usługi świadczone przez dietetyka dla dzieci.
Dietetyk dziecięcy – kiedy warto się zgłosić?
Do dietetyka dziecięcego warto się zgłosić się wtedy, gdy dziecko ma niezdrowe nawyki żywieniowe, je nieregularnie, a także sięga po słodycze i niezdrowe przekąski. Dietetyk dziecięcy pomaga małym pacjentom w różnego rodzaju chorobach, również dietozależnych, w których przebiegu ważnym elementem leczenia jest właśnie żywienie. Specjalista udzieli porad dotyczących żywienia, przygotuje indywidualny plan dietetyczny, a także pomoże w uzyskaniu zdrowej i trwałej redukcji masy ciała.
Dietetyk dla dzieci – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które mogą sygnalizować różnego rodzaju choroby związane z niezdrowym żywieniem, wymienia się:
- szybki przyrost masy ciała,
- gwałtowne chudnięcie,
- otyłość,
- zgagę, uczucie pieczenia w żołądku,
- biegunki,
- zaparcia,
- bóle brzucha,
- wzdęcia i gazy,
- nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych.
Jeśli u dziecka pojawia się któryś z nich, warto zasięgnąć porady dietetyka dziecięcego.
Dietetyk dziecięcy – jak przebiega wizyta?
W trakcie wizyty dietetyk dziecięcy przeprowadza tzw. wywiad żywieniowy, zbierając wiadomości dotyczące sposobu żywienia dziecka, jego nawyków żywieniowych czy preferencji kulinarnych. Dokonuje pomiaru wzrostu oraz wagi dziecka, może również wykonać ocenę składu ciała, określając proporcje mięśni, tłuszczu i wody. Dietetyk dziecięcy może zanalizować wyniki wcześniejszych badań, omówić błędy żywieniowe oraz przygotować indywidualne zalecenia dietetyczne.
Dietetyk dziecięcy – kiedy jego pomoc może być przydatna?
Dietetyk dziecięcy jest specjalistą, którego pomoc może być przydatna w terapii takich chorób, jak:
- cukrzyca,
- celiakia,
- zaburzenia wchłaniania,
- nietolerancje i alergie pokarmowe,
- anoreksja,
- bulimia,
- choroby przewodu pokarmowego.
Oczywiście wsparcie dietetyka dziecięcego jest przydatne również jako element leczenia innych schorzeń, np. nowotworów.
Dietetyk dla dzieci – co po wizycie?
Po wizycie u dietetyka dziecięcego należy wdrożyć w życie wszystkie jego zalecenia dotyczące sposobu żywienia pacjenta, liczby spożywanych posiłków, ich składu, kaloryczności itp. Oczywiście w przypadku różnego rodzaju chorób te działania muszą być skoordynowane z terapią wdrażaną przez lekarza prowadzącego.