Opis badania
Echo serca – znane również jako echokardiografia lub USG serca – to podstawowe kardiologiczne badanie obrazowe, pozwalające lekarzowi ocenić budowę mięśnia sercowego oraz wstępnie skontrolować jego pracę. Badanie echo serca wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Echo serca to badanie, w trakcie którego wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości. Emitowane przez specjalną głowicę, wnikają w głąb organizmu i odbijają się od napotkanych tkanek i narządów. Echo tego odbicia wraca do aparatu i jest przekształcane przez komputer w widoczne na monitorze obrazy. Dzięki temu można ocenić budowę serca oraz – wstępnie – jego pracę (kurczliwość, przepływ krwi w jamach i naczyniach sercowych, pracę zastawek).
Wyróżnia się kilka rodzajów badania. Echo serca przezklatkowe polega na badaniu przez powłoki skórne klatki piersiowej. Echo serca przezprzełykowe to badanie, w czasie którego sonda emitująca ultradźwięki jest wsuwana do przełyku pacjenta. Echo serca może być również wykonywane z użyciem środka kontrastującego podawanego dożylnie, co pozwala lepiej diagnozować m.in. wady serca.
Echo serca – badanie: wskazania
Wśród głównych wskazań do wykonania echa serca wymienia się objawy w postaci:
- bólu w klatce piersiowej,
- kołatania serca,
- nierównomiernej pracy serca,
- zawrotów głowy,
- zasłabnięć i omdleń.
Badanie pozwala wykryć takie schorzenia, jak: choroba wieńcowa, choroba zakrzepowo-zatorowa, stany przed- i pozawałowe, zaburzenia rytmu serca czy wady serca. U niektórych pacjentów, głównie w podeszłym wieku, jest ono wykonywane również profilaktycznie.
Echo serca – przeciwwskazania
Jeśli chodzi o echo serca przezklatkowe, w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania – jest ono bezpieczne, zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Można je przeprowadzać u każdego pacjenta bez względu na wiek, nawet u kobiet w ciąży.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o przezprzełykowe echo serca – badanie nie jest wskazane u pacjentów ze zwężeniem przełyku, guzami i owrzodzeniami przełyku, krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego czy skazą krwotoczną.
Badanie echo serca – jak się przygotować?
Echo serca wykonywane sondą przezklatkową nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Warto jedynie wygodnie się ubrać, tak aby łatwo można było odsłonić okolice serca, a także wziąć ze sobą wyniki wcześniejszych badań. W przypadku echa serca wykonywanego przez przełyk konieczne jest z kolei stawienie się na nie na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść 6 godzin przed badaniem.
Echo serca – jak przebiega?
Klasyczne echo serca trwa około 20-30 minut. Pacjent wchodzi do gabinetu, zdejmuje górną część odzieży i kładzie się na lewym boku z lewą ręką położoną za głową. Lekarz nakłada na skórę żel ułatwiający wnikanie ultradźwięków w głąb ciała i przykłada do skóry głowicę – obrazy tkanek są natychmiast widoczne na monitorze. Echo serca przezprzełykowe wymaga znieczulenia tylnej ściany gardła specjalnym aerozolem. Sonda wprowadzana jest do przełyku na głębokość około 32-38 cm, aż do okolic serca. Badanie również trwa 15-30 minut. Należy pamiętać, że po jego zakończeniu pacjent może odczuwać przejściowe podrażnienie czy dyskomfort w przełyku.