Opis specjalizacji
Gatroenterologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy różnego rodzaju dysfunkcje oraz choroby układu pokarmowego u dzieci i młodzieży. Na konsultacje z doświadczonymi gastrologami dziecięcymi zapraszamy do oddziałów enel-med!
Choroby przewodu pokarmowego pojawiają się coraz częściej zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Bywają one wywoływane przez czynniki genetyczne, ale mają na nie wpływ również niezdrowa dieta i styl życia. Diagnostyką oraz leczeniem tego typu schorzeń u dzieci i młodzieży do 18. roku życia zajmuje się gastrolog dziecięcy.
Gastrologia dziecięca – kiedy udać się do lekarza?
Do specjalisty gastrologii dziecięcej należy się udać, gdy u dziecka występują jakiekolwiek niepokojące objawy sugerujące chorobę przewodu pokarmowego, wątroby lub zaburzenia żywienia. Może mieć ona charakter wrodzony, być efektem nieprawidłowej diety albo mieć podłoże psychologiczne. Gastrolog dziecięcy przeprowadzi kompleksową diagnostykę oraz dobierze odpowiednie metody leczenia.
Gastrolog dziecięcy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Do objawów, które powinny skłonić do wizyty u gastrologa dziecięcego, zalicza się:
- bóle brzucha,
- skurcze jelit,
- wzdęcia,
- biegunki,
- zaparcia,
- niepokojący wygląd stolca,
- nieprzybieranie na wadze,
- nienaturalne powiększenie obwodu brzucha.
Gastrolog dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Wizyta u specjalisty z zakresu gastrologii dziecięcej rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami oraz dzieckiem – o ile jest w takim wieku, że odpowie na pytania lekarza. Mogą one dotyczyć występujących objawów, okoliczności ich pojawienia się, diety dziecka i przebytych wcześniej chorób. W trakcie konsultacji mogą zostać wykonane podstawowe badania przedmiotowe i podmiotowe, a także wziernikowe. W razie konieczności gastrolog dziecięcy kieruje małego pacjenta na szczegółowe badania lub na konsultacje z innym specjalistą.
Gastrolog dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Wśród najczęściej diagnozowanych przez gastrologa dziecięcego chorób wymienia się:
- biegunki,
- zaparcia,
- zaburzenia wzrastania,
- niedożywienie,
- niedokrwistość,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- żółtaczki.
Gastrologia dziecięca – co po wizycie?
Po wizycie konieczne jest zastosowanie się do wszystkich zaleceń gastrologa dziecięcego – wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych i/lub obrazowych czy konsultacja z innym specjalistą. Leczenie chorób układu pokarmowego i wątroby u dzieci może obejmować zarówno stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych i zmianę diety, jak i zabiegi operacyjne wykonywane w trybie szpitalnym.