Opis specjalizacji
Położnictwo i ginekologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu rozrodczego kobiet, choć nie tylko. Zadaniem specjalistów położnictwa i ginekologii – potocznie ginekologów – jest także pomoc w planowaniu rodziny, opieka nad kobietami w ciąży i w okresie menopauzy. Na konsultacje z doświadczonymi ginekologami w oddziałach enel-med w różnych miastach zapraszamy panie w każdym wieku, które chcą zadbać o swoje zdrowie intymne!
Ginekolog jest lekarzem, który zajmuje się kompleksową opieką nad zdrowiem intymnym kobiety na każdym etapie jej życia – począwszy od okresu dojrzewania, przez czas dojrzałości płciowej, aż po menopauzę. Ginekologia jest nierozerwalnie związana z perinatologią i położnictwem, czyli dziedzinami medycyny, które zajmuje się zdrowiem kobiet w ciąży, w trakcie porodu oraz połogu. Lekarze ginekolodzy zajmują się również zaburzeniami hormonalnymi u kobiet i niepłodnością (ginekolog-endokrynolog) oraz profilaktyką i leczeniem nowotworów kobiecych narządów rodnych (ginekolog-onkolog).
Kiedy zgłosić się do ginekologa?
Istnieje wiele sytuacji, w których kobieta powinna się skonsultować z ginekologiem. Pierwszą wizytę należy odbyć w momencie, kiedy dziewczyna rozpoczyna miesiączkowanie – lekarz skontroluje, czy proces dojrzewania przebiega prawidłowo. Na kolejna wizytę w gabinecie ginekologa kobieta powinna się zgłosić, gdy planuje rozpoczęcie współżycia – wówczas lekarz pomoże dobrać najlepszą metodę antykoncepcji. Dorosłe kobiety powinny się pojawiać u lekarza co najmniej raz w roku w celach profilaktyczno-kontrolnych oraz za każdym razem, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy ze strony narządów płciowych. Szczególną opieką położnika-ginekologa są objęte oczywiście panie planujące ciążę i w ciąży. Panie w okresie przekwitania (przed i po menopauzie) zapraszamy do poradni endokrynologii ginekologicznej, gdzie zostaną objęte profesjonalną opieką ginekologa-endokrynologa
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u ginekologa?
Na wizytę do ginekologa w oddziałach enel-med powinny się zgłosić kobiety, które:
- chcą stosować antykoncepcję
- są w ciąży
- lub zauważają u siebie:
- bóle w podbrzuszu,
- zaburzenia miesiączkowania,
- nieregularne miesiączki,
- bolesne miesiączki,
- skąpe/obfite miesiączki,
- krwawienia i plamienia pomiędzy miesiączkami,
- upławy,
- swędzenie i pieczenie okolic intymnych,
- bóle podczas współżycia,
- suchość pochwy.
Do ginekologa należy zgłaszać się również w celach profilaktycznych. Podczas wizyty oprócz badania piersi i wewnętrznego na fotelu ginekologicznym lekarz pobiera wymaz z szyjki macicy (tzw. cytologia). Badanie cytologiczne wymazu z szyki macicy jest badaniem przesiewowym w diagnostyce raka szyjki macicy.
Jak przebiega wizyta u ginekologa?
Na wizytę do ginekologa w placówkach enel-med należy wziąć ze sobą posiadaną dokumentację medyczną (wyniki badań cytologicznych, USG piersi, USG narządu rodnego, kartę ciąży). Lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad, pytając m.in. o obserwowane objawy i ich nasilenie, datę ostatniej miesiączki, przyjmowane leki, przebyte porody itp. W zależności od celu wizyty oraz problemu, z którym boryka się pacjentka, ginekolog może wykonać badanie ginekologiczne z wziernikowaniem, pobrać wymaz do badania cytologicznego, zlecić wykonanie USG piersi czy USG narządu rodnego. Warto pamiętać, że każda wizyta u ginekologa w oddziałach enel-med odbywa się z poszanowaniem godności i intymności pacjentki.
Jakie choroby diagnozuje ginekolog?
Specjaliści położnictwa i ginekologii w placówkach enel-med zajmują się poradnictwem antykoncepcyjnym, prowadzeniem ciąży oraz diagnostyką i leczeniem między innymi:
- zaburzeń miesiączkowania,
- infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych narządów płciowych,
- stanów zapalnych i zmian na szyjce macicy
- zapalenia przydatków,
- torbieli jajników,
- mięśniaków macicy,
- endometriozy
- zespołu policystycznych jajników,
Ginekolodzy uczestniczą również w diagnostyce i leczeniunowotworów narządów płciowych oraz piersi.
Co po wizycie u ginekologa?
Postępowanie po wizycie u ginekologa zależy oczywiście od problemu, z którym boryka się pacjentka, lub stanu, w jakim się znajduje. Jeżeli u kobiety została zdiagnozowana konkretna choroba, lekarz wdroży odpowiednie leczenie – może ono obejmować terapię hormonalną, stosowanie miejscowych lub ogólnych środków farmakologicznych, a czasami także zabiegi ginekologiczne. Ginekolog może również zalecić konsultację z innymi specjalistą, wykonanie dodatkowych badań czy hospitalizację.