Opis specjalizacji
Ginekologia onkologiczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób nowotworowych kobiecego narządu rodnego. Na konsultacje z lekarzami tej specjalności zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.
Nowotwory kobiecych narządów płciowych są bardzo poważnym problemem zdrowotnym w naszym kraju. U wielu pacjentek diagnozowane są niestety zbyt późno, przez co trudno o skuteczne leczenie. Tymczasem wykryte na wczesnym etapie rozwoju nowotwory można w pełni wyleczyć. Diagnostyką i doborem optymalnej terapii zajmuje się ginekolog-onkolog.
Ginekolog-onkolog – kiedy zgłosić się na wizytę?
Do ginekologa-onkologa powinny się zgłosić kobiety z nieprawidłowym wynikiem wymazu cytologicznego albo objawami wskazującymi na nowotwór macicy czy jajników. Ginekolog-onkolog pomaga pacjentkom, które obserwują u siebie niepokojące objawy ze strony narządu rodnego, i zleca odpowiednie badania. Prowadzi proces leczenia u kobiet ze zdiagnozowanymi nowotworami – na konsultacje należy się zgłaszać regularnie nawet po zakończeniu terapii.
Ginekolog-onkolog-– jakie objawy powinny zaniepokoić?
Do ginekologa–onkologa należy się zgłosić, gdy pacjentka zauważa u siebie niepokojące objawy, takie jak:
- nieprawidłowy wynik cytologii szyjki macicy,
- nieprawidłowy wynik badania USG narządu rodnego,
- nieprawidłowe plamienia i krwawienia z dróg rodnych,
- krwawienia po stosunkach seksualnych,
- obfite, cuchnące upławy.
Niekiedy z ginekologiem–onkologiem konsultowane są również objawy ze strony układu moczowego: częste oddawanie moczu, uczucie parcia na mocz, zaleganie moczu w pęcherzu.
Ginekolog-onkolog – jak wygląda wizyta?
Wizyta u specjalisty z zakresu ginekologii-onkologii zawsze rozpoczyna się od wywiadu z pacjentką. Lekarz pyta o obserwowane objawy i przebyte wcześniej choroby, a także zapoznaje się z dokumentacją medyczną i wynikami badań. Najczęściej zlecana jest także dalsza diagnostyka – wykonanie podstawowych i specjalistycznych badań laboratoryjnych, USG ginekologicznego, USG piersi czy mammografii. Dopiero na podstawie ich wyników ginekolog-onkolog może podjąć decyzję co do dalszego postępowania terapeutycznego.
Ginekolog-onkolog – jakie choroby diagnozuje?
Wśród najczęściej diagnozowanych przez ginekologa-onkologa schorzeń wymienia się:
- raka jajników,
- raka jajowodów,
- raka szyjki macicy,
- raka trzonu macicy,
- raka pochwy.
Oprócz tego ginekolog-onkolog zajmuje się również opieką nad pacjentkami ze zdiagnozowanymi stanami przednowotworowymi tych narządów.
Onkolog-ginekolog – co po wizycie?
Po wizycie należy dostosować się do wszystkich zaleceń lekarza dotyczących wykonania określonych badań czy konsultacji z innymi specjalistami. W zależności od indywidualnego przypadku specjalista może zalecić biopsję zmiany albo jej chirurgiczne usunięcie w warunkach szpitalnych. Elementami leczenia chorób nowotworowych są też chemioterapia oraz radioterapia.