Glukoza

Opis badania

Glukoza zaliczana jest do cukrów prostych. Stanowi podstawowe źródło energii dla komórek ludzkich. Glukoza ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej zbyt wysokie oraz zbyt niskie stężenie we krwi człowieka może mieć dla niego poważne konsekwencje. Na badanie poziomu glukozy we krwi zapraszamy do placówek enel-med w całym kraju.

Glukoza to związek chemiczny zaliczany do grupy cukrów prostych, zawarty m.in. w miodzie czy owocach. Jest on głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Jego stężenie jest ściśle kontrolowane poprzez procesy spalania oraz wytwarzania. Za regulacje stężenia glukozy odpowiadają głównie dwa hormony – insulina oraz glukagon. Insulina w odpowiedzi na wysokie stężenie glukozy we krwi (np. po posiłku) pobudza wychwyt tego cukru przez komórki ciała. Glukagon natomiast, w odpowiedzi na zbyt niskie stężenie glukozy we krwi, pobudza procesy jej tworzenia w wątrobie m.in. glukoneogenezę i glikogenolizę. Do innych hormonów zwiększających stężenie glukozy we krwi człowieka zaliczamy m.in. kortyzol (wydzielany w sytuacjach stresowych), hormon wzrostu, hormony tarczycy (tyroksyna i trójjodotyronina) oraz adrenalina, zwana inaczej epinefryną. Można więc w dużym uproszczeniu stwierdzić, że nasz organizm podczas wszelkich reakcji dla niego stresowych, reaguje zwiększona produkcją tego cukru prostego korzystając ze zmagazynowanych w organizmie cukrów złożonych czy tłuszczy. Do sytuacji takich możemy zaliczyć zabiegi operacyjne, urazy czy też działanie wysokiej temperatury.

Badanie poziomu glukozy we krwi – wskazania

Lekarz prowadzący zleca badanie poziomu glukozy we krwi najczęściej z powodu podejrzenia cukrzycy. Istnieją jednak też inne sytuacje, w których wskazane jest wykonanie pomiaru cukru. Należą do nich:

  • zmęczenie oraz osłabienie,
  • utrata przytomności,
  • zwiększone pragnienie,
  • monitorowanie stężenia glukozy w rozpoznanej już cukrzycy,
  • utrata masy ciała,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • potliwość,
  • przekroczenie wieku 45 lat,
  • otyłość,
  • choroby układu krążenia,
  • zespół policystycznych jajników (PCOS),
  • ciąża,
  • hiperlipidemia.

Osoby chorujące na cukrzycę powinny oznaczać również regularnie stężenie cukru we krwi pobranej z palca zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Bez względu na nasz stan zdrowia, specjaliści zalecają regularne badanie poziomu cukru we krwi, co ma pozwolić na wczesne wykrycie ewentualnej cukrzycy i zastosowanie odpowiedniego leczenia. Cukrzyca jest bowiem coraz częściej występującą chorobą cywilizacyjną.

Badanie poziomu glukozy we krwi – ciąża

Bardzo ważnym wskazaniem do badania poziomu glukozy we krwi jest ciąża. Cukrzyca ciążowa (GDM), czyli taka, która została zdiagnozowana po raz pierwszy w czasie trwania ciąży i zwykle ustępuje po jej zakończeniu, pojawia się najczęściej pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. W ramach profilaktyki i zapobiegania negatywnym skutkom podwyższonego stężenia glukozy we krwi w czasie ciąży, każda ciężarna na początku jej trwania powinna zostać skierowana na badanie poziomu glukozy na czczo. Jeżeli wynik tego badania wynosi <100 mg/dl, to lekarz ginekolog zleca doustny test obciążenia glukozą, czyli tzw. OGTT, dopiero pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży. W sytuacji, gdy glukoza we krwi znajduje się powyżej normy, kobieta kierowana jest na dalszą diagnostykę, o której decyduje lekarz ginekolog. W przypadku kobiet, które mają czynniki ryzyka, do których zaliczamy m.in. wiek >35 lat, nadwagę lub zespół policystycznych jajników, są one kierowane niezwłocznie na doustny test obciążenia glukozą.
Profilaktyka cukrzycy w ciąży jest niezwykle ważna, gdyż przewlekłe stany podwyższonego stężenia cukru we krwi mogą negatywie wpłynąć na rozwój wewnątrzłonowy dziecka, prowadzić m.in. do makrosomii płodu (noworodek waży ponad 4 kg) oraz hipoglikemii u dziecka w okresie poporodowym.

Badanie poziomu glukozy we krwi – przeciwwskazania

Ze względu na małą ilość pobieranej krwi i ogromną wartość diagnostyczną, nie zostały sformułowane przeciwwskazania do badania poziomu glukozy we krwi.

Badanie poziomu glukozy we krwi – jak przygotować się do badania?

  • pobranie krwi najlepiej wykonać w godzinach porannych po całonocnym wypoczynku,
  • należy pozostać na czczo a ostatni posiłek spożyć w dniu poprzedzającym badanie najpóźniej ok. godz. 18.00,
  • ograniczyć spożywanie używek 2- 3 dni przed badaniem,
  • unikać wysiłku fizycznego ok. 12 godzin przed badaniem,
  • bezpośrednio przed badaniem wypocząć ok. 15 minut,
  • rano przed badaniem  wypić szklankę niegazowanej wody ,
  • w przypadku stosowania leków na stałe należy ustalić z lekarzem, czy nie będą one wpływały na wynik badania.

Badanie poziomu glukozy we krwi – jak przebiega badanie?

Pacjent zapisuje  się do punktu pobrań na dany dzień i na  umówioną godzinę . W dniu badania zgłasza się do recepcji w celu potwierdzenia obecności w placówce. Następnie kierowany jest
do punktu pobrań. Na realizację usługi zostanie zaproszony przez pracownika medycznego.
Po dopełnieniu niezbędnych  formalności pacjentowi pobierana zostanie  krew żylna. Badania realizuje wykwalifikowany personel. Personel punktu pobrań poinformuje pacjenta o terminie realizacji badań oraz o sposobie odbioru wyników badań. Po badaniu należy  pozostać w placówce ok 5 minut w celu uciskania miejsca wkłucia. Wszelkie dolegliwości związane z wykonaniem zabiegu pobrania krwi należy zgłaszać do pracownika punktu pobrań.

Badanie poziomu glukozy we krwi – normy i interpretacja wyników.

Normy w jakich zawiera się stężenie glukozy we krwi dorosłego człowieka na czczo wynoszą 60-99 mg/dl, u dzieci 70-105 mg/dl, a u noworodków 50-115 mg/dl. Jeżeli badanie u dorosłego człowieka zostało przeprowadzone na czczo, a wynik mieści się w granicach 100-125 mg/dl to stan taki określamy jako stan przedcukrzycowy. W takiej sytuacji, lekarz może zlecić powtórne badanie lub przeprowadzenie tzw. doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *