Opis badania
Badanie EKG metodą Holtera – znane powszechnie po prostu jako holter – to 24-godzinne monitorowanie pracy serca, które pozwala na wychwycenie zmian w jego funkcjonowaniu w określonych sytuacjach życia codziennego. Badanie holter EKG, a także holter ciśnieniowy można wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Holter to jedno z najważniejszych badań kardiologicznych, które pozwala wykryć nieprawidłowości w pracy serca. Wyróżnia się kilka rodzajów badania. Holter EKG to 24-godzinne monitorowanie funkcjonowania serca, prowadzone przy użyciu elektrod przyczepionych do klatki piersiowej pacjenta. Holter ciśnieniowy, znany również jako holter rr, to badanie wykonywane przy użyciu rękawa nakładanego na ramię, który przez 24 godziny rejestruje rytm serca, ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.
Holter – wskazania
Badanie Holtera odpowiednio ciśnieniowego lub EKG wykonuje się u pacjentów, u których występują objawy w postaci:
- nadciśnienia tętniczego,
- bólu w klatce piersiowej,
- zawrotów głowy,
- kołatania serca,
- nierównej pracy serca,
- zasłabnięć i omdleń.
Pozwala ono wykrywać różnego rodzaju choroby kardiologiczne, takie jak choroba wieńcowa, arytmia, stany przed- i pozawałowe, a także monitorować stan zdrowia pacjenta z już rozpoznanymi schorzeniami tego typu. Holter bywa zlecany również pacjentom użytkującym rozrusznik serca – dzięki niemu lekarz może sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo.
Badanie Holtera – przeciwwskazania
Nie są znane jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzania badania Holtera. Jest ono w pełni bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane u pacjentów w każdym wieku, również u kobiet w ciąży.
Holter – jak się przygotować?
Ani holter EKG, ani holter ciśnieniowy nie wymagają specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Na badanie należy się zgłosić w luźnym ubraniu, tak aby można było pod nim ukryć elektrody/mankiet oraz niewielki aparat rejestrujący. Oczywiście należy wziąć ze sobą wyniki dotychczasowych badań, przede wszystkim kardiologicznych (w tym EKG). Warto pamiętać, że w trakcie 24-godzinnego monitorowania pracy serca lub ciśnienia tętniczego nie wolno się kąpać czy brać prysznica – dlatego najlepiej zadbać o higienę jeszcze przed badaniem.
Holter – przebieg badania
Holter EKG wymaga przyklejenia do klatki piersiowej pacjenta elektrod – skórę trzeba więc odtłuścić. Przewody prowadzą od elektrod do niewielkiego urządzenia, które najczęściej przypinane jest do paska wokół bioder, dzięki czemu pacjent może się swobodnie poruszać. Urządzenie rejestruje pracę serca przez 24 godziny – w tym czasie pacjent ma prowadzić swoje normalne, codzienne czynności, notując w dzienniczku aktywności w określonych godzinach (np. marsz, praca, silne zdenerwowanie, drzemka w ciągu dnia) oraz nazwy i dawki przyjmowanych leków.
Holter ciśnieniowy polega na nałożeniu na ramię pacjenta specjalnego mankietu, który jest podłączony do aparatu mierzącego ciśnienie. Pomiary odbywają się automatycznie, mniej więcej co 15 minut w dzień i co 30 minut w nocy. Badanie również trwa około 24 godzin, a pacjent w tym czasie prowadzić musi dzienniczek aktywności.