Kolonoskopia

Opis badania

Kolonoskopia to badanie endoskopowe jelita grubego. Wykonuje się je przy użyciu giętkiego endoskopu zakończonego miniaturową kamerą, dzięki czemu możliwa jest ocena tkanek jelita i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Kolonoskopię można wykonać w oddziałach enel-med w Warszawie, Gdańsku i Łodzi.

Kolonoskopia to podstawowe badanie obrazowe jelita grubego. Wykonywane jest przy pomocy elastycznego, giętkiego przewodu, zwanego endoskopem, zakończonego miniaturową kamerą. Wsuwa się go przez odbyt do jelita grubego, dzięki czemu lekarz może obserwować tkanki odbytnicy i okrężnicy na monitorze oraz ocenić ich stan. Kolonoskopia może mieć charakter wyłącznie diagnostyczny, choć możliwe jest również pobranie w trakcie badania wycinków tkanek do analizy laboratoryjnej.

Kolonoskopia – wskazania

Kolonoskopia bywa wykonywana u pacjentów, u których występują objawy w postaci:

  • bólu brzucha o nieustalonym pochodzeniu,
  • przewlekłej biegunki i/lub zaparć,
  • obecności krwi/śluzu w kale,
  • nagłej zmiany rytmu wypróżnień,
  • nagłej utraty masy ciała.

Jest to bardzo uniwersalne badanie – kolonoskopia pozwala na diagnostykę takich chorób, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Jest ono także podstawą profilaktyki i diagnostyki raka jelita grubego. Kolonoskopia jest zalecana w celach profilaktycznych wszystkim osobom po 50. roku życia.


Kolonoskopia – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonywania kolonoskopii znajdują się:

  • zaostrzenie choroby zapalnej jelita grubego,
  • podejrzenie zapalenia otrzewnej,
  • podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego,
  • niedawno przebyty zawał serca,
  • ostra niewydolność serca,
  • nieustabilizowane choroby płuc.

Przeciwskazaniem mogą być również przebyte niedawno operacje w obrębie miednicy i/lub jamy brzusznej, choć ostatecznie decyduje o tym lekarz.

Kolonoskopia – przygotowania

Przygotowanie do kolonoskopii rozpoczyna się na około 48-72 godziny przed badaniem. W tym czasie należy przestrzegać diety lekkostrawnej – odstawić produkty tłuste i kaloryczne, dania smażone w głębokim tłuszczu, potrawy typu fast food itd. Należy ograniczyć owoce, pestki i ziarna, szczególnie mak. Konieczne jest również przyjmowanie lekkich środków przeczyszczających – ma to na celu opróżnienie oraz oczyszczenie jelit. W przypadku osób z zastawkami serca oraz protezami naczyniowymi lekarz może zalecić profilaktyczną terapię antybiotykową.

Kolonoskopia – jak przebiega?

Kolonoskopia z pewnością nie jest najprzyjemniejszym badaniem, ale dzięki zastosowaniu środków uspokajających oraz znieczulających dolegliwości mogą zostać zredukowane do minimum. Przeprowadzana jest w pozycji leżącej – pacjent kładzie się na lewym boku, z nogami zgiętymi w kolanach i przyciągniętymi do brzucha. Lekarz delikatnie wprowadza endoskop poprzez odbyt do jelita grubego, a następnie ogląda odbytnicę i okrężnicę aż do kątnicy. Wnętrze organu jest widoczne na monitorze – jeśli jest taka potrzeba, za pomocą specjalnej sondy można pobrać do badania wycinek tkanki. W zależności od indywidualnego przypadku kolonoskopia trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *