Leczenie jaskry

Opis specjalizacji

Jaskra to bardzo groźna choroba wzroku, która prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a w konsekwencji – do trwałej ślepoty. W oddziałach enel-med w całej Polsce oferujemy pacjentom konsultacje okulistyczne w celu diagnostyki jaskry, zaś w naszym Szpitalu Centrum – nowoczesne metody jej leczenia.

Chorobą wzroku, która najczęściej prowadzi do trwałej, nieodwracalnej ślepoty jest jaskra. Przyczyny tej choroby mogą być dwie – wzrost ciśnienia śródgałkowego powodującego zanik nerwu wzrokowego spowodowany działaniem cieszy wodnistej, która gromadzi się w oku, a także zaburzenie w dostarczaniu krwi do nerwu wzrokowego, co prowadzi do jego stopniowego obumierania.

Wśród czynników, które zwiększają ryzyko występowania jaskry są przypadki tej choroby w najbliższej rodzinie, współwystępujące inne choroby i wady wzroku, niskie ciśnienie tętnicze lub zbyt intensywnie leczone nadciśnienie, a także zaburzenia gospodarki tłuszczowej.

Jaskra – objawy, które powinny skłonić do wizyty u okulisty

Jaskra rozwija się bardzo powoli, podstępnie i na wczesnych etapach może nie dawać wyraźnych objawów. Niszczenie nerwu wzrokowego nie odbija się początkowo na jakości widzenia, dopiero w zaawansowanym stadium jaskra może dawać objawy w postaci:

  • zacieśniania pola widzenia (widzenie jak przez lunetę lub dziurkę od klucza),
  • zaburzeń ostrości obrazu.

Do okulisty powinny zgłaszać się osoby, które zauważą u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony wzroku, a także profilaktycznie (przynajmniej raz w roku) wszyscy powyżej 40. roku życia. Konsultacje z doświadczonymi okulistami zapewniamy pacjentom w oddziałach enel-med w całej Polsce.

Jaskra – diagnostyka

Jaskra zazwyczaj bywa wykrywana przy okazji standardowych badan okulistycznych, do których zalicza się m.in. ocena ostrości widzenia z bliska i daleka, a także pomiar ciśnienia śródgałkowego tonometrem Pascala. Wynik pomiaru jest niezależny od właściwości rogówki i uwzględnia też stopień ukrwienia gałki ocznej.

W oddziałach enel-med wykonujemy również inne badania w kierunku jaskry, takie jak:

  • badanie GDx – pozwala na ocenę warstwy włókien nerwowych siatkówki uszkadzanych w przebiegu jaskry (wykonywane jest również kontrolnie od oceny skuteczności podjętego leczenia),
  • badanie FDT – najnowocześniejsza metoda oceny pola widzenia wykrywająca najwcześniejsze ubytki w polu widzenia,
  • pachymetria – pomiar grubości rogówki.

Jaskra – leczenie

Leczenie jaskry na wczesnych etapach polega przede wszystkim na regularnym stosowaniu kropel do oczu obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe. Stała opieka ze strony okulistów z Enel-Med połączona z odpowiednią farmakoterapią w wielu przypadkach pozwala pacjentom zachować widzenie zapewniające normalną jakość życia przez długie lata.

Jeśli jednak stosowanie kropel nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub choroba jest bardzo zaawansowana, stosuje się operacyjne leczenie jaskry. W Szpitalu Centrum wykonujemy następujące zabiegi:

  • SLT – selektywna trabekuloplastyka laserowa, skuteczny, bezpieczny i bezbolesny zabieg oczyszczający drogi odpływu cieczy wodnistej wewnątrz oka
  • trabekuloplastyka laserem koagulacyjnym – daje efekt w postaci poszerzenia dróg odpływu cieczy wodnistej z oka,
  • irydotomia laserowa – poprawia krążenie płynu w oku przez wytworzenie przetoki w tęczówce,
  • zabiegi chirurgicznego leczenia jaskry.

W niektórych przypadkach zabiegi operacyjne mogą pozwolić na całkowite odstawienie kropli do oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *