Leczenie zaćmy

Opis specjalizacji

Zaćma jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty – na szczęście w tym przypadku utratę wzroku można odwrócić. W Szpitalu Centrum Enel-Med oferujemy pacjentom kompleksowe, nowoczesne leczenie zaćmy, obejmujące zarówno diagnostykę, operacje zaćmy, jak i opiekę pooperacyjną.


Głównym zadaniem soczewki jest ogniskowanie docierających do oka promieni słonecznych. Dzięki swojej specyficznej budowie, soczewka skupia promienie dokładnie na siatkówce – dzięki temu człowiek widzi wyraźnie z bliska i daleka. Jeśli soczewka w oku zaczyna mętnieć i przepuszcza coraz mniej światła, diagnozowana jest jedna z najczęstszych chorób wzroku, czyli zaćma. Przyczyny schorzenia bywają różne. Do mętnienia soczewki może dochodzić na skutek naturalnych procesów starzenia (zaćma wtórna), może być ona efektem chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy (zaćma następowa), przyjmowania niektórych leków, np. nasercowych (zaćma polekowa), urazów mechanicznych oczu czy ich długotrwałego kontaktu z czynnikami drażniącymi (zaćma pourazowa).

Leczenie zaćmy – kiedy zgłosić się do okulisty?

Zaćma w każdej ze swoich odmian cechuje się powolnym, często trudnym do zauważenia pogorszeniem wzroku. Obejmować ono może:

  • kłopoty z czytaniem (zamazane litery, konieczność odsuwania książki od oczu),
  • potrzebę używania bardziej intensywnego sztucznego światła do wykonywania codziennych czynności,
  • pogorszenie widzenia w ciemności,
  • mniej wyraźne widzenie, rozmazane obrazy,
  • utrata intensywności kolorów,
  • zamazane kształty przedmiotów czy ludzi widzianych z daleka.

Zaćma nie powoduje bólu czy swędzenia, obejmować może jedno lub oboje oczu. Czasem rozwija się w ciągu kilku miesięcy, czasami – kilku lat. W ostateczności doprowadzić może do całkowitej ślepoty – na szczęście odwracalnej.

Zaćma – operacja jako główna metoda leczenia

Leczenie zaćmy w Szpitalu Centrum Enel-Med obejmuje wykonywane przez naszych specjalistów operacje fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Cały proces rozpoczyna się oczywiście od konsultacji okulistycznej – w jej trakcie specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, wyklucza ewentualne przeciwwskazania oraz wykonuje niezbędne badania okulistyczne.

Operacja zaćmy przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, więc zalecana jest także konsultacja z anestezjologiem, który stwierdzi, czy stan zdrowia pacjenta pozwala na podanie znieczulenia.

Operacja zaćmy – na czym polega?

W Szpitalu Centrum Enel-Med wykonujemy operacje zaćmy przy pomocy fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej. Jest to mało inwazyjny zabieg, który trwa kilkanaście minut. W jego trakcie lekarz wykonuje w oku niewielkie nacięcie, przez które wprowadzana jest sonda emitująca ultradźwięki. Rozbijają one zmętniałą soczewkę naturalną, w miejsce której wszczepiana jest soczewka sztuczna. W zależności od potrzeb pacjenta, zastosowanie znajdują soczewki toryczne wyrównujące astygmatyzm lub soczewki multifokalne, które pozwalają na widzenie do dali i do bliży bez okularów.

Usuwanie zaćmy – zalecenia po operacji

Operacja zaćmy nie wymaga hospitalizacji – po kilku godzinach pacjent wraca do domu. Przez kolejne 3-4 tygodnie należy stosować przepisane przez lekarza krople do oczu, a przez kilka miesięcy – unikać bardzo ciężkiej pracy fizycznej. Konieczne są także wizyty kontrole – pierwszego dnia po zabiegu oraz w ciągu kolejnych dwóch tygodni.

Zakres usług poradni konsultacyjno-kwalifikacyjnej.

W ramach wysokospecjalistycznej poradni okulistycznej zapewniamy kompleksową opiekę od specjalistycznych badań i podstawowego leczenia po zabiegi operacyjne.

  • kwalifikacja do operacji usunięcia zaćmy, z zastosowaniem soczewek torycznych wyrównujących astygmatyzm, oraz soczewek multifokalnych pozwalających na widzenie do czytania i do dali bez okularów. Badania wykonujemy na aparacie IOL Master, który dokonuje pomiaru długości gałki ocznej na drodze optycznej w sposób bezkontaktowy (nie występują błędy pomiarowe związane z uciskiem gałki)
  • kapsulotomia laserem – w zaćmie wtórnej, po operacji usunięcia zaćmy
  • kwalifikacja do operacji laserowej korekcji wady wzroku
  • pomiar komórek śródbłonka za pomocą mikroskopu lustrzanego
  • USG oka i oczodołu – obrazuje wnętrze gałki ocznej przy nie przejrzystych ośrodkach optycznych oka np. w zaćmie, po krwotoku do ciała szklistego

Zabiegi usunięcia zaćmy wykonywane są w warszawskim Szpitalu Centrum. Oprócz zabiegów realizowanych na zasadach komercyjnych, wykonujemy także operacje w ramach NFZ.

Szczegółowych informacji udzielamy pod dedykowanym numerem infolinii:
22 23 07 007

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *