Opis specjalizacji
Nefrologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy choroby nerek u dzieci oraz młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonym nefrologiem dziecięcym zapraszamy do oddziałów enel-med w Warszawie!
Nefrolog dziecięcy jest specjalistą, który zajmuje się rozpoznawaniem oraz prowadzeniem terapii schorzeń nerek u młodych pacjentów. Mogą one mieć charakter wrodzony albo rozwijać się na skutek infekcji bakteryjnych czy stanów zapalnych – nieleczone bywają nawet zagrożeniem dla życia.
Nefrolog dziecięcy – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Do nefrologa dziecięcego należy się zgłosić za każdym razem, kiedy u dziecka pojawią się jakiekolwiek objawy sugerujące choroby nerek albo gdy zostaną one wstępnie zdiagnozowane przez lekarza innej specjalności (np. urologa dziecięcego). Z wizytą nie można zwlekać – nieleczone choroby nerek są groźne dla zdrowia i życia dziecka.
Nefrolog dziecięcy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Na wizytę u nefrologa dziecięcego należy się zgłosić w sytuacji występowania u dziecka:
- obrzęku nóg, twarzy, okolic oczu,
- obecności krwi w moczu,
- pieczenia i bólu podczas oddawania moczu,
- wysokiego ciśnienia krwi,
- gorączki,
- bólu okolic lędźwiowej,
- jakichkolwiek zaburzeń w oddawaniu moczu.
Nefrologia dziecięca – jak przebiega wizyta?
Konsultacja u nefrologa dziecięcego rozpoczyna się zawsze od wywiadu lekarskiego – specjalista pyta rodziców oraz małego pacjenta (oczywiście jeśli jest on w odpowiednim wieku) o występujące objawy, ich nasilenie, a także przebyte wcześniej choroby czy przyjmowane leki. Podczas pierwszej wizyty lekarz najczęściej zleca wykonane odpowiednich badań (np. laboratoryjnej analizy moczu, USG nerek) i dopiero na ich podstawie stawia diagnozę oraz dobiera odpowiednie metody leczenia.
Nefrolog dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Najczęściej diagnozowanymi u niemowląt i dzieci chorobami nerek są:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- ostre lub przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- wodonercze,
- nerczak płodowy (nerczak zarodkowy – guz Wilmsa),
- kwasica nerkowa,
- zespół nerczycowy,
- zwyrodnienie wielotorbielowate nerek.
Nefrologia dziecięca – co po wizycie?
Po wizycie i wykonaniu wszystkich badań nefrolog dziecięcy może postawić diagnozę i dobrać odpowiednie metody leczenia. Obejmuje ono stosowanie odpowiednich leków i zmianę diety, czasami konieczne bywa (czasowe lub stałe) dializowanie. Jeśli jest taka potrzeba, u dziecka może zostać wykonana operacja.