Opis specjalizacji
Neurochirurg dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym schorzeń centralnego oraz obwodowego układu nerwowego u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonym neurochirurgiem dziecięcym zapraszamy do oddziałów enel-med.
Neurochirurg dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, a więc mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych, a także zaopatrujących je naczyń.
Neurochirurg dziecięcy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Na konsultacje do specjalisty neurochirurgii dziecięcej najczęściej kierowani są mali pacjenci, u których zdiagnozowano choroby neurologiczne wymagające interwencji chirurgicznej. Konsultacje są wskazane również wtedy, gdy stosowane metody leczenia zachowawczego nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Oczywiście do neurochirurga dziecięcego może skierować małego pacjenta także lekarz innej specjalności.
Neurochirurgia dziecięca – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów schorzeń mogących wymagać interwencji neurochirurga dziecięcego znajdują się:
- nieprawidłowe napięcia mięśniowe,
- asymetria ciała,
- silne prężenie i wyginanie ciała,
- brak kontaktu wzrokowego,
- drżenia kończyn,
- opóźniony rozwój,
- reakcje lękowe,
- bóle i zawroty głowy,
- trudności w nauce,
- zaburzenia chodu,
- omdlenia, zasłabnięcia.
Neurochirurg dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Wizyta u neurochirurga dziecięcego rozpoczyna się od rozmowy z rodzicami, którzy odpowiadają na pytania dotyczące objawów, okoliczności ich występowania, przebytych wcześniej chorób itp. Lekarz zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, przeprowadza badanie przedmiotowe. Do postawienia lub potwierdzenia diagnozy oraz zaplanowania leczenia chirurgicznego potrzebna jest jednak zazwyczaj szczegółowa diagnostyka, w tym precyzyjne badania obrazowe.
Neurochirurg dziecięcy – jakie choroby leczy?
Neurochirurg dziecięcy zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym między innymi:
- rozszczepu czaszki,
- rozszczepu kręgosłupa,
- urazów czaszkowo-mózgowych,
- guzów kręgosłupa i mózgu,
- dyskopatii szyjnych, piersiowych i lędźwiowych.
Neurochirurg dziecięcy może również brać udział w terapii padaczki lekoopornej, mózgowego porażenia dziecięcego czy zespołu Tourette’a.
Neurochirurgia dziecięca – co po wizycie?
Po ustaleniu planu postępowania w wyznaczonym terminie należy się zgłosić do szpitala w celu wykonania operacji neurochirurgicznej. Należy pamiętać, że są to zazwyczaj poważne zabiegi, wymagające hospitalizacji oraz późniejszej rehabilitacji. Neurochirurg dziecięcy oczywiście koordynuje powrót małego pacjenta do zdrowia.