OCT plamki

Opis badania

OCT – czyli optyczna koherentna tomografia dna oka – to jedno z najnowocześniejszych badań okulistycznych, wykonywane przede wszystkim w diagnostyce schorzeń siatkówki, a zwłaszcza dna oka i tzw. plamki. OCT plamki przeprowadzamy w oddziałach enel-med w całej Polsce.

OCT oka to jedno z najbardziej zaawansowanych osiągnięć współczesnej diagnostyki okulistycznej. Podczas badania OCT wykorzystywana jest koherentna (spójna) wiązka światła, która zapewnia wyjątkowo wysoką rozdzielczość uzyskiwanego obrazu – nawet dziesięciokrotnie większą niż podczas USG oka. Wynik ten można porównać z obrazem histologicznym siatkówki.

OCT plamki – wskazania

Podczas badania OCT oka lekarz może ocenić stan przedniej i tylnej części gałki ocznej, a przede wszystkim – rogówki, siatkówki, kąta przesączania, nerwu wzrokowego oraz plamki. Zatem co wykrywa badanie OCT? Znajduje ono zastosowanie w diagnostyce:

  • zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem,
  • zmian cukrzycowych w plamce,
  • obrzęku plamki,
  • otworów w plamce,
  • błon nasiatkówkowych.

OCT oka pozwala także na monitorowanie zmian jaskrowych i ocenę stanu rogówki przed oraz po zabiegach laserowej korekcji wzroku.

Badania OCT oka – przeciwwskazania

OCT jest nowoczesną, bardzo dokładną, a jednocześnie wyjątkowo bezpieczną metodą obrazowania struktur oka. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania – może być przeprowadzane u osób w każdym wieku, również ze współistniejącymi chorobami (także wzroku), seniorów czy kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Możliwe jest jego wielokrotne powtarzanie.

OCT oka – jak się przygotować?

OCT plamki nie wymaga specjalnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Oczywiście należy wziąć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną.

Jeśli wykonujący badanie lekarz stwierdzi, że źrenica pacjenta nie jest dostatecznie szeroka, co zdarza się wyjątkowo rzadko, zaaplikuje mu specjalne krople rozszerzające źrenicę. Należy wówczas odczekać od 15 do 30 minut – dopiero po tym czasie wykonuje się badanie.

OCT – jak przebiega?

Badanie OCT oka trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent siada przed aparatem i opiera głowę na specjalnej podpórce. Lekarz od razu widzi na ekranie obraz dna oka, a aparat rejestruje przekrój jego konkretnych struktur.

Warto pamiętać, że skutki uboczne ewentualnego podania kropli rozszerzających źrenice – takie jak światłowstręt czy pogorszenie widzenia – mogą utrzymywać się kilka godzin po zakropleniu. Nie można wówczas prowadzić samochodu czy wykonywać czynności wymagających dużej precyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *