Pachymetria – pomiar grubości rogówki

Opis badania

Pachymetria to inaczej badanie grubości rogówki w oku. Pozwala ono stwierdzić, czy poziom ciśnienia śródgałkowego u pacjenta nie jest zawyżony lub zaniżony przez grubszą lub cieńszą rogówkę. Pachymetria oka jest bardzo ważnym badaniem m.in. w diagnostyce jaskry. Wykonać ją można w oddziałach enel-med.

Pachymetria – czyli pomiar grubości rogówki – to jedno z podstawowych badań m.in. w diagnostyce jaskry. Wykonuje się je u pacjentów, u których występują nieprawidłowości w poziomie ciśnienia śródgałkowego. Może być ono zawyżone lub zaniżone z powodu występowania grubszej bądź cieńszej rogówki. Zdarza się, że osoby z naturalnie grubszą rogówką mają nieco wyższe ciśnienie śródgałkowe i nie jest to powód do niepokoju. Z kolei u osób z rogówką cienką poziom ciśnienia bywa zaniżony.

Pachymetria – wskazania

Badanie grubości rogówki wykonuje się u pacjentów:

  • z podejrzeniem jaskry,
  • z podejrzeniem nadciśnienia ocznego,
  • przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi w obrębie rogówki,
  • z podejrzeniem stożka rogówki i innych schorzeń rogówki.

Jest ono zupełnie nieinwazyjne i można je wykonywać tak często, jak tylko jest to potrzebne.

Pachymetria oka – przeciwwskazania

Nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do badania grubości rogówki. Można je wykonywać u osób młodszych i starszych, kobiet w ciąży, seniorów i dzieci – przy czym nie każde dziecko jest w stanie współpracować z lekarzem. Oczywiście dla pełni bezpieczeństwa należy wcześniej poinformować personel o przebytych urazach i chorobach oczu, ewentualnych operacjach, uczuleniach na składniki kropel do oczu itp.

Badanie grubości rogówki – jak się przygotować?

Nie ma szczególnych wymagań jeśli chodzi o przygotowanie do pachymetrii oka. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, przyjmować leki, może być ono wykonane o każdej porze dnia. Do badania należy przystąpić bez okularów oraz soczewek kontaktowych. Warto mieć ze sobą wcześniejszą dokumentację medyczną.

Pachymetria – normy i przebieg

Badanie grubości rogówki wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego pachymetrem z wykorzystaniem jednej z dwóch metod: bezdotykowej lub ultrasonograficznej. Przed pachymetrią do oczu aplikowane są krople znieczulające. Pacjent siada na krześle i ma skupić wzrok na zlokalizowanym przed nim jednym punkcie. Wykonujący badanie lekarz przykłada do każdego z oczu specjalną głowicę, która kilkukrotnie mierzy grubość rogówki.

Wyniki pachymetrii dostępne są natychmiast – razem z wyliczoną dla każdego oka ostateczną wartością ciśnienia śródgałkowego. Prawidłowa grubość rogówki u osób rasy białej (w środkowej części – grubość rogówki zwiększa się bowiem ku brzegom) wynosi 545 μm (+/- 40 μm).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *