Poradnia bólu pleców

Opis uslugi

Bóle pleców i ból kręgosłupa to plaga naszych czasów. Szczególnie często cierpią z tego powodu osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, spędzają dużo czasu w samochodzie, pracują w biurze lub mają nadwagę, a w konsekwencji – ograniczają swoją aktywność fizyczną. Na problemy z kręgosłupem skarżą się jednak także kobiety w ciąży i młode mamy, osoby uprawiające amatorsko sport albo pracujące fizycznie (np. w ogrodzie).

Zespół bólowy kręgosłupa to pojęcie bardzo szerokie i często niespecyficzne. Szacuje się, że ból pleców dotyka nawet 80% ludzi na świecie. Pojawia się on na różnych odcinkach kręgosłupa: od części szyjnej, przez piersiową i lędźwiową, po kość krzyżową. Pacjenci najczęściej jednak skarżą się na bóle w odcinku szyjnym oraz w lędźwiach.

Kręgosłup może nas boleć z wielu powodów, przeważnie jednak jako przyczynę wskazuje się przeciążenie mechaniczne i jego konsekwencje: np. strukturalne zmiany zwyrodnieniowe, stany zapalne czy choroby, które mogą dodatkowo wpływać na ruchomość i stabilność kręgosłupa.

Nie bez znaczenia są także inne czynniki, które pośrednio wpływają na zdrowie naszego kręgosłupa: wiek, ogólny stan zdrowia i aktywność fizyczna. Wraz z wiekiem kręgosłup jest coraz bardziej narażony na przeciążenia. Sytuację pogarsza brak ruchu i słaba kondycja fizyczna – zwłaszcza u osób, które pracują przed komputerem lub z innego powodu dużo siedzą. Na urazy kręgosłupa narażone są także osoby, które wykonują ciężkie prace fizyczne. Również otyłość, przewlekły stres czy depresja mogą wywołać albo nasilić bóle kręgosłupa.

Jak zadbać o kręgosłup?

Zgodnie ze starą i dobrą zasadą zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy przestrzegać w ciągu dnia kilku prostych reguł, które pomagają zapobiec ewentualnym problemom z kręgosłupem.

  • Regularna aktywność fizyczna
    Aktywność fizyczna to świetna profilaktyka. Pozwala zachować dobrą kondycję i utrzymać optymalną wagę ciała, która jest tak ważna dla kręgosłupa. Uprawiaj sport, który lubisz i który jest dla Ciebie odpowiedni. Unikaj długiego przebywania w pozycji siedzącej.
    Skorzystaj z wiedzy specjalisty – fizjoterapeuty, trenera personalnego czy trenera przygotowania motorycznego. Pomoże Ci ustalić odpowiedni dla Ciebie program ćwiczeń, które poprawiają ruchomość i elastyczność tułowia oraz obręczy barkowej i stawów biodrowych.
  • Prawidłowa postawa
    Pamiętaj o prawidłowej postawie podczas każdej czynności, jaką wykonujesz w ciągu dnia: gdy chodzisz, siedzisz, leżysz lub uprawiasz sport. Jeśli zaczniesz ćwiczyć pod okiem specjalisty, dowiesz się, jaką postawę powinieneś przyjmować podczas różnych aktywności.
  • Odpowiedni materac
    To, jak śpimy, ma niebagatelny wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa. Materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Gdy wybierasz materac, skorzystaj z pomocy specjalisty, który dopasuje go do Twojego ciała i Twoich potrzeb.
  • Zbilansowana i zdrowa dieta
    Odpowiednia dieta ma znaczenie z dwóch powodów. Przede wszystkim pozwala Ci zachować właściwą wagę, za co Twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny – nadwaga czy otyłość to dla niego wielkie wyzwanie. Poza tym dostarcza Ci w odpowiednich ilościach potrzebnych Twojemu organizmowi – a więc i Twojemu kręgosłupowi – składników: białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.

poradnia bólu pleców ene-med

Jak można leczyć ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

  • Leczenie zachowawcze

Podstawą skutecznego leczenia zespołu bólowego kręgosłupa jest diagnoza i wykluczenie przyczyn, tzw. czerwonych flag (choroba nowotworowa, spadek masy ciała, ból niezmieniający się na skutek jakichkolwiek interwencji, podwyższenie temperatury ciała, dodatkowe symptomy neurologiczne, osteoporoza w wywiadzie). Ogólne zasady postępowania w okresie ostrego zespołu bólowego obejmują odciążenie, zabiegi przeciwbólowe, wprowadzenie ćwiczeń stabilizacji w odciążeniu, czasem farmakoterapię. Bardzo ważnym elementem postępowania jest edukacja, mająca na celu zapoznanie chorego z możliwymi przyczynami dolegliwości oraz prostymi sposobami odciążenia kręgosłupa skutecznie zmniejszających ból.

Kolejnymi krokami w leczeniu zachowawczym zespołów bólowych kręgosłupa jest kompleksowa fizjoterapia, indywidualnie dopasowana do stanu pacjenta. Optymalny zakres zabiegów fizjoterapeutycznych w stanie ostrym dobiera po przeprowadzonym badaniu fizjoterapeuta. Należy pamiętać, że same czynniki fizykalne jak elektroterapia, laseroterapia, pole magnetyczne, nie rozwiązują całości problemu jakim jest zespół bólowy kręgosłupa. Są one jedynie uzupełnieniem terapii w stanie ostrym. Kluczowymi jest odciążenie i stopniowe wprowadzanie ćwiczeń poprawiających działanie mięśni posturalnych – ich koordynację, wytrzymałość i siłę.

Program ćwiczeń, aby był skuteczny, musi być dobrany indywidualnie dla pacjenta i na pierwszym etapie nadzorowany przez fizjoterapeutę. Po opanowaniu podstaw ćwiczeń, niezbędne jest wprowadzenie progresji i ich kontynuacji w domu oraz wprowadzenie regularnych ćwiczeń w miejscu pracy i utrzymanie optymalnego poziomu aktywności fizycznej.

Warto wiedzieć, że zespoły bólowe często powracają, zaś każdy z kolejnych epizodów jest bardziej bolesny i ogranicza naszą codzienną aktywność. Dlatego, gdy wystąpi on pierwszy raz, zaleca się aby przejść pełny cykl terapii i reedukację ruchową, aby ograniczyć ryzyko nawrotu symptomów. Kluczem jest kontynuacja ćwiczeń oraz systematyczne dbanie o sprawność ruchową pod okiem specjalistów jak fizjoterapeuta czy wykwalifikowany trener przygotowania motorycznego.

Jak można leczyć ból kręgosłupa w odcinku szyjnym?

  • Przyczyny i objawy

Zawroty głowy, sztywność i ból karku, potylicy i szyi, drętwienie rąk – te objawy mogą świadczyć o chorobach odcinka szyjnego kręgosłupa. Najczęściej ból szyjnego odcinka kręgosłupa wywołują: przeciążenia, zmiany mięśniowo-ścięgniste, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, przykurcze mięśni przykręgosłupowych.

Niezależnie od stadium choroby bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja. Chociaż najlepsze efekty daje terapia podjęta we wczesnym stadium choroby, osoby, u których zmiany degeneracyjne trwają dłużej, nie są skazane na życie z ciągłym bólem. Właściwie dobrane ćwiczenia i zabiegi mogą w znacznym stopniu zmniejszyć odczuwanie przykrych dolegliwości.

Fizjoterapeuta opracowuje odpowiedni program ćwiczeń i zabiegów, który zwiększają uwodnienie dysków międzykręgowych, poprawiają ruchomość w stawach międzywyrostkowych, zmniejszają nadmierne napięcie mięśni, rozluźniają szyję i obręcz barkową. Ponadto rehabilitacja odcinka szyjnego kręgosłupa polega także na jednoczesnym wzmacnianiu struktur i odwracaniu dysbalansu mięśniowego.

Pamiętaj, że terapia wymaga cierpliwości – efekty mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach.

poradnia bólu pleców

Jak działa poradnia bólu pleców enel-med?

  • Możesz się do nas zgłosić bez skierowania lekarskiego.
  • Spotkasz się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą, który przeprowadzi z Tobą wywiad i oceni Twój stan fizyczny.
  • Poznasz przyczynę bólu i wspólnie z fizjoterapeutą opracujesz dostosowany do Twojego stanu zdrowia i Twoje sprawności plan, który pozwoli Ci poradzić sobie z uciążliwymi objawami oraz powrócić do sprawności. Otrzymasz go w specjalnej aplikacji oraz w wersji do korzystania w trakcie ćwiczeń w domu.
  • Dowiesz się, co robić, aby ograniczyć dolegliwości bólu pleców i wypracować właściwe nawyki podczas ćwiczeń i w życiu codziennym, które zapobiegną nawrotom bólu.
  • Jeśli w trakcie wywiadu fizjoterapeuta uzna, że ze wskazań medycznych należy przeprowadzić pogłębioną diagnostykę Twoich dolegliwości, skieruje Cię na konsultację lekarską do odpowiedniego specjalisty.
  • Fizjoterapeuta nie wypisuje leków na receptę ani zwolnień lekarskich. Jeśli uzna, że jest taka konieczność, skieruje Cię do lekarza ortopedy.

Obecnie coraz częściej za dolegliwości tej części kręgosłupa odpowiada zmiana budowy krążków międzykręgowych, czyli dyskopatia szyjna. Specjaliści nazywają ją chorobą cywilizacyjną – stanowi aż 30% wszystkich dyskopatii – i przyznają, że cierpi na nią coraz więcej osób młodych, które spędzają czas przed komputerem, tabletem czy telefonem. Na rozwój choroby wpływ ma nie tylko brak ruchu i przeciążenie spowodowane długim przebywaniem w nieprawidłowej pozycji statycznej, ale także stres, a dużo rzadziej – zmiany urazowe.

Dyskopatia prowadzi do stopniowej degeneracji krążka międzykręgowego zwanego dyskiem. Często zapowiada ją ból ramion, delikatne prądy przebiegające wzdłuż ręki, sporadyczne bóle głowy czy napięcie mięśniowe. Wbrew pozorom nie zawsze ból właśnie jest umiejscowiony właśnie na plecach.

Wraz z upływem lat procesy degeneracyjne postępują, nierzadko dochodzi też do zaburzenia składu chemicznego krążków międzykręgowych oraz przepukliny. Zaawansowane stadium choroby wiąże się z poważnym uszkodzeniem krążka międzykręgowego i ucisku na struktury nerwowe w danej okolicy. To z kolei może prowadzić do stanu zapalnego, spotęgowanego bólu i odruchowego unieruchomienia. Tworzy się tzw. błędne koło, które należy przerwać właściwą dobraną fizjoterapią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *