Psychotechnika

Opis badania

Psychotechnika to badania psychologiczne, których celem jest kwalifikacja do pracy wymagającej szczególnych predyspozycji. Wykonuje się m.in. badania psychotechniczne kierowców, strażników miejskich, pracowników ochrony czy osób dysponujących w czasie pracy bronią palną. Badania psychotechniczne wykonujemy w oddziałach enel-med w całym kraju.

Psychotechnika to badania psychologiczne, przeprowadzane zarówno przy użyciu testów psychologicznych, jak i odpowiedniej aparatury pomiarowej, które wykonuje się u osób kwalifikowanych do pracy wymagającej szczególnych predyspozycji i uprawnień. Mają one na celu ocenę, czy u danej osoby nie występują przeciwwskazania do podjęcia danej pracy zawodowej.

Badania psychotechniczne – wskazania

W pierwszej chwili może się wydawać, że badania psychotechniczne to głównie psychotesty dla kierowców. Owszem, muszą je wykonywać zawodowi kierowcy (kategorie C, CE, D i DE prawa jazdy), taksówkarze, instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy, a także kierowcy pojazdów uprzywilejowanych czy przewożących cenne ładunki (np. pieniądze). Testy psychotechniczne wykonuje się jednak również u:

  • operatorów maszyn i urządzeń,
  • osób pracujących na wysokości,
  • pracowników ochrony,
  • strażników miejskich,
  • policjantów,
  • strażników więziennych,
  • osób mających w pracy zawodowej kontakt z bronią palną.

Warto pamiętać, że w przypadku badań psychotechnicznych wymagających wystawienia orzeczenia termin ważności jest określony na wyniku badania.

Psychotechnika – przeciwwskazania

Nie ma żadnych bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania testów psychotechnicznych. Jeśli u pacjenta występują objawy powszechnych infekcji (gorączka, bóle, kaszel) czy okres zaostrzenia choroby przewlekłej, badanie może zostać przesunięte na późniejszy termin.

Testy psychotechniczne – jak się przygotować?

Badania psychotechniczne – kierowców, strażników miejskich, pracowników ochrony – nie wymagają specjalnych przygotowań. Na badania należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim posiłku. Na 48 godzin przed badaniem nie można spożywać alkoholu ani przyjmować substancji psychotropowych. Jeśli pacjent na co dzień korzysta z okularów, powinien zabrać je ze sobą, podobnie jak prawo jazdy, jeżeli oczywiście je posiada.

Badania psychotechniczne – jak przebiegają?

Badania psychotechniczne składają się z dwóch części. Pierwszą są testy psychotechniczne, podczas których ocenia się m.in. cechy osobowości pacjenta, zdolność koncentracji, umiejętność pracy pod presją czasu oraz ogólną sprawność intelektualną. Następnie wykonuje się badania przy pomocy specjalistycznej aparatury, która mierzy m.in. szybkość czasu reakcji, koordynację ruchowo-wzrokową, postrzeganie odległości i prędkości oraz reakcję na olśnienie. Czas badań psychotechnicznych z reguły wynosi około 1,5 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *