Opis specjalizacja
Pulmonologia dziecięca, a właściwie choroby płuc dzieci, to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad wrodzonych oraz różnego rodzaju chorób i zaburzeń układu oddechowego u noworodków, dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Na konsultacje z doświadczonymi lekarzami chorób płuc dzieci zapraszamy do oddziałów enel-med w Warszawie oraz Łodzi.
Pulmonologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się różnego rodzaju wady oraz choroby układu oddechowego u dzieci i młodzieży. Oczywiście pulmonolog dziecięcy pomoże też małym pacjentom z często spotykanymi infekcjami układu oddechowego oraz powszechnymi chorobami sezonowymi, takimi jak zapalenie oskrzeli czy płuc.
Pulmonologia dziecięca – kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Istnieje wiele wskazań do kontaktu z pulmonologiem dziecięcym. Przede wszystkim jest to podejrzenie istnienia wad genetycznych lub wad rozwojowych już na etapie noworodkowym. Konsultacje ze specjalistą chorób płuc dzieci – pulmonologiem dziecięcym – mogą być elementem badań bilansowych dziecka. Należy się na nie zgłosić zawsze, gdy zaleci to pediatra. Oczywiście wizyta jest także wskazana w sytuacji jakichkolwiek niepokojących objawów obserwowanych u dziecka.
Pulmonolog dziecięcy – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u pulmonologa dziecięcego, znajdują się:
- świszczący, chrapliwy oddech,
- ataki ostrego kaszlu,
- przewlekły kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- problemy z oddychaniem,
- odpluwanej ropnej lub krwistej wydzieliny podczas kaszlu.
Oczywiście bywa tak, że w pierwszej kolejności dziecko z tego typu objawami trafia do lekarza rodzinnego lub pediatry, a dopiero któryś z tych lekarzy kieruje małego pacjenta do pulmonologa dziecięcego.
Pulmonologia dziecięca – jak przebiega wizyta?
Wizyta u pulmonologa dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu z rodzicami i/lub z dzieckiem – o ile jest ono w takim wieku, że może odpowiadać na pytania lekarza. Specjalista pyta o obserwowane objawy, ich nasilenie, okoliczności występowania, przebyte wcześniej choroby, przyjmowane leki. Może także wykonać podstawowe badania, np. osłuchiwanie pracy płuc dziecka. Najczęściej jednak do postawienia diagnozy potrzebne są badania specjalistyczne, np. analiza laboratoryjna plwociny czy RTG klatki piersiowej. Czasem konieczne jest wykonanie testów alergicznych.
Pulmonolog dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Pulmonolog dziecięcy zajmuje się leczeniem i diagnostyką takich schorzeń, jak:
- zapalenie oskrzeli,
- zapalenie płuc,
- mukowiscydoza,
- odma,
- astma,
- duszności,
- dysplazja oskrzelowo-płucna,
- infekcje wirusowe i bakteryjne.
Pulmonologia dziecięca – co po wizycie?
Po wizycie u pulmonologa dziecięcego należy wykonać wszystkie zlecone przez niego badania – na podstawie ich wyników stawiana jest diagnoza i dobierany jest sposób leczenia. Choroby płuc o podłożu bakteryjnym leczy się antybiotykami, często spotykane zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc – również poprzez terapię farmakologiczną. Astma jest chorobą, która wymaga długotrwałej kuracji i stałego przyjmowania leków, które hamują jej ataki oraz łagodzą ich przebieg. Niekiedy pacjentowi zleca się różnego rodzaju inhalacje lub np. leczenie szpitalne.