Rehabilitacja neurologiczna

Opis usługi

Rehabilitacja neurologiczna to specjalistyczne działania realizowane u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi oraz ze zdiagnozowanymi chorobami i urazami ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja neurologiczna znajduje się w ofercie naszych oddziałów enel-med w całej Polsce.

Choroby neurologiczne mogą mieć różne podłoże. Część z nich ma charakter wrodzony, inne mają uwarunkowania genetyczne, mogą być też wywołane przez zaburzenia pracy układu odpornościowego, nieprawidłowości krążeniowe, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a nawet zatrucia czy urazy mechaniczne. Wiele z nich wywiera poważny wpływ na możliwość samodzielnego funkcjonowania pacjenta, sprawność fizyczną i intelektualną. Ważnym elementem ich leczenia jest więc rehabilitacja neurologiczna.

Rehabilitacja neurologiczna – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Głównym celem rehabilitacji neurologicznej jest powrót pacjenta do zdrowia i sprawności w jak największym zakresie, w jakim miało to miejsce przed chorobą. Dlatego wskazane jest, by odpowiednie działania były podejmowane jak najszybciej po wystąpieniu objawów choroby czy jej zdiagnozowaniu. Oczywiście każdy przypadek jest inny, dlatego specjaliści z placówek enel-med przygotowują indywidualny program rehabilitacji neurologicznej pod kątem potrzeb i wskazań medycznych.

Rehabilitacja w neurologii – wskazania

Rehabilitację w neurologii wykorzystuje się jako element leczenia pacjentów z takimi chorobami, jak:

  • udar mózgu,
  • stwardnienie rozsiane,
  • urazy czaszkowo-mózgowe,
  • zapalenie wielokorzeniowo-nerwowe,
  • urazy rdzenia kręgowego,
  • mózgowe porażenie dziecięce,
  • przepuklina oponowo-rdzeniowa,
  • dystrofia mięśniowa,
  • choroba Parkinsona,
  • polineuropatie.

Rehabilitacja neurologiczna bywa również potrzebna u pacjentów po operacjach guza mózgu, tętniaków oraz po leczeniu operacyjnym dyskopatii. W wielu przypadkach musi być ona prowadzona przez całe życie.

Rehabilitacja neurologiczna – jak przebiega?

W centrach medycznych enel-med stosujemy następujące metody rehabilitacji neurologicznej:

  • technikę PNF – znajduje zastosowanie m.in. po urazach rdzenia kręgowego, czaszkowo-mózgowych, rehabilitacji poudarowej, przy chorobie Parkinsona i stwardnieniu rozsianym, jest bezbolesna i skuteczna.
  • technikę NDT-Bobath – wykorzystywana m.in. u pacjentów po udarach mózgu i po urazach czaszkowo-mózgowych, w jej ramach pobudzane są mięśnie odpowiadające za postawę i ruch,
  • technikę Vojty – polega na stymulowaniu punktów uciskowych umiejscowionych w różnych strefach ciała, najczęściej stosowana jest u niemowląt i dzieci starszych z zaburzeniami neurologicznymi, np. z porażeniem mózgowym.

Na kompleksową rehabilitację w neurologii składają się również ćwiczenia fizyczne (kinezyterapia), metody relaksacyjne oraz instrumentalne. Bardzo ważną rolę odgrywa również fizjoterapia w neurologii – u pacjentów, w zależności od potrzeb, stosuje się m.in. zabiegi elektroterapii, laseroterapii czy ultradźwięków.

Rehabilitacja neurologiczna – efekty

Systematyczna fizjoterapia neurologiczna prowadzona przez doświadczonych specjalistów daje efekty w postaci poprawy sprawności ruchowej oraz intelektualnej, powrotu do aktywności fizycznej, opanowania przez pacjentów podstawowych czynności dnia codziennego, zapobiega powikłaniom chorób, spowalnia ich rozwój, zmniejsza dolegliwości bólowe, podnosi komfort i jakość życia pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *