Rehabilitacja uroginekologiczna

Opis usługi

Rehabilitacja uroginekologiczna to działania podejmowane w celu zapobiegania oraz leczenia dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy oraz dróg moczowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Świadczeń z tego zakresu udzielamy w placówkach enel-med w całej Polsce.

Od funkcjonowania mięśni dna miednicy zależy prawidłowa praca zarówno narządów rozrodczych, jak i układu moczowego. W ich obrębie dochodzić może do różnych dysfunkcji, zarówno u pań, jak i panów. U kobiet jest to najczęściej efekt przebytych ciąż i porodów, u mężczyzn ma związek m.in. z przerostem prostaty. Rehabilitacja uroginekologiczna – a zwłaszcza rehabilitacja mięśni dna miednicy – to ważny element zarówno profilaktyki, jak i leczenia tego typu dysfunkcji.

Fizjoterapia uroginekologiczna – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Fizjoterapia ginekologiczna polecana jest paniom, u których występują przykre objawy w postaci nietrzymania moczu, obniżenia narządów rodnych, bolesnego miesiączkowania, rozluźnienia pochwy, przewlekłego bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa czy bolesnego współżycia. Oczywiście fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże również panom, którzy borykają się np. z problemami z oddawaniem moczu po operacjach urologicznych lub zaburzeniami proktologicznymi (np. nietrzymanie stolca).

Rehabilitacja uroginekologiczna – wskazania

Terapia dna miednicy skierowana jest m.in. do kobiet planujących ciążę i już będących w ciąży – pomoże ona przygotować się do porodu i zapobiec powikłaniom. U kobiet po porodach, w okresie menopauzy, po operacjach w obrębie narządów rodnych czy dróg moczowych rehabilitacja ginekologiczna pozwala również pozbyć się takich dolegliwości, jak:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • obniżenie narządów płciowych,
  • bóle kręgosłupa, spojenia łonowego, miednicy,
  • rozejście mięśni prostych brzucha,
  • zaburzenia dotyczące blizn po cięciu cesarskim, nacięciu i pęknięciu krocza.

Rehabilitacja dna miednicy – jak przebiega?

Rehabilitacja uroginekologiczna w placówkach enel-med rozpoczyna się konsultacjami, podczas których przeprowadzany jest wywiad oraz badanie manualne per vaginam. Pozwala ono ocenić stan mięśni miednicy pacjentki i dobrać indywidualny plan pracy. Uwaga! Badanie wykonuje się co najmniej 6 tygodni po porodzie naturalnym i 8 tygodni po cesarskim cięciu. Jest oczywiście przeprowadzane z poszanowaniem godności i intymności pacjentki.

Rehabilitacja mięśni dna miednicy opiera się na dwóch zasadniczych rodzajach działań:

  • terapia manualna – jest to metoda rehabilitacyjna, w ramach której fizjoterapeuta uroginekologiczny poprzez uciski, chwyty i różne techniki masażu dociera do określanych tkanek organizmu, wzmacniając je i uelastyczniając, a także wspierając ich regenerację,
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy – fizjoterapia obejmuje również wykonywanie przez pacjentkę ściśle określonych ćwiczeń mięśni Kegla, odpowiedzialnych m.in. za trzymanie moczu oraz jakość doznań seksualnych. Prawidłowe napinanie oraz rozluźnianie pozwala je wzmocnić.

Rehabilitacja mięśni dna miednicy – efekty

Prowadzona przez specjalistów rehabilitacja urologiczna przede wszystkim pozwala zminimalizować lub całkowicie usunąć objawy w postaci nietrzymania moczu czy bolesnego współżycia. Pacjentka pozbywa się obciążających ją nawyków ruchowych, poprawia się kondycja mięśni miednicy, pacjentka odzyskuje komfort i jakość życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *