Reumatolog

Opis specjalizacji

Reumatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób zapalnych, zwyrodnieniowych oraz metabolicznych układu kostno-stawowego. Na konsultacje z doświadczonymi reumatologami zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce.

W pierwszej chwili może się wydawać, że choroby reumatyczne dotyczą przede wszystkim osób starszych. Owszem, są one diagnozowane również w tej grupie pacjentów, ale wiele z nich ma podłoże autoimmunologiczne oraz zapalne, przez co zdarzają się również u młodych osób. Diagnostyką i leczeniem tego typu schorzeń zajmuje się reumatolog.

teleporady w enel-med

Reumatolog – kiedy zgłosić się do lekarza?

Do specjalisty z zakresu reumatologii należy się zgłosić, gdy pacjent zauważa u siebie niepokojące objawy ze strony układu kostno-stawowego, zwłaszcza niezwiązane z urazami mechanicznymi, wypadkami komunikacyjnymi czy nagłymi kontuzjami. Choroby reumatologiczne mają bowiem charakter nieurazowy. Do reumatologa może skierować pacjenta także inny lekarz: internista, ortopeda czy neurolog.

Reumatologia – jakie objawy powinny zaniepokoić?

Do głównych objawów, które mogą sugerować występowanie chorób o podłożu reumatologicznym, zalicza się:

  • bóle stawów,
  • opuchlizna i obrzęki stawów,
  • sztywność stawów i problemy z poruszaniem się,
  • postępująca niesprawność,
  • stany podgorączkowe,
  • ogóle złe samopoczucie.

Warto pamiętać, że niektóre choroby reumatologiczne mogą zajmować także narządy wewnętrzne i stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Reumatolog – jak przebiega wizyta?

Wizyta u reumatologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem – lekarz pyta o występujące objawy, okoliczności ich pojawienia się oraz nasilenie. Ważnym elementem konsultacji jest zapoznanie się specjalisty z dotychczasową dokumentacją medyczną, a także podstawowe badania układu ruchu (wzrokowe, palpacyjne, czynnościowe). Reumatolog może w trakcie wizyty wykonać u pacjenta iniekcje dostawowe lub punkcje, skierować na badania, zabiegi chirurgiczne czy rehabilitację.

Reumatolog – jakie choroby diagnozuje?

Wśród najczęściej diagnozowanych i leczonych przez reumatologa chorób wymienia się:

Reumatolog – co po wizycie?

Po konsultacjach należy postępować zgodnie z wytycznymi lekarza – zgłosić się na badania, na rehabilitację, przyjmować przepisane leki. Leczenie chorób reumatologicznych ma na celu przede wszystkim zminimalizowanie dolegliwości, przywrócenie choremu sprawności oraz zahamowanie zmian, które mogłyby doprowadzić do trwałego inwalidztwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *