Opis
Reumatologia dziecięca jest dziedziną medycyny, w ramach której diagnozuje się i leczy choroby reumatyczne w obrębie kości i stawów, a także schorzenia zapalne tkanki łącznej u dzieci oraz młodzieży. Konsultacje z doświadczonymi reumatologami dziecięcymi zapewniamy naszym pacjentom w oddziałach enel-med w całej Polsce!
W pierwszej chwili może się wydawać, że problemy reumatologiczne dotyczą jedynie osób starszych – otóż nie jest to prawda. Istnieje bowiem taka dziedzina jak reumatologia dziecięca, w ramach której diagnozuje się i leczy schorzenia kości, stawów i tkanki łącznej u dzieci oraz młodzieży.
Reumatolog dziecięcy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do specjalisty reumatologii dziecięcej należy się zgłosić za każdym razem, kiedy u dziecka występują niepokojące objawy w obrębie układu ruchu, niezwiązane jednak z wadami wrodzonymi, nagłymi urazami, kontuzjami czy stanami przeciążeniowymi. Do reumatologa dziecięcego może zostać skierowane dziecko z podejrzeniem wrodzonego schorzenia reumatologicznego. W razie potrzeby konsultacje zlecają też inni lekarze, np. pediatrzy czy ortopedzi dziecięcy.
Reumatologia dziecięca – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u reumatologa dziecięcego, znajdują się:
- bóle mięśni,
- bóle stawów,
- bóle kości,
- stan podgorączkowy,
- obrzęki stawów,
- wysypka skórna,
- problemy z poruszaniem się,
- zniekształcenia stawów,
- opuchlizna stawów.
Warto pamiętać, że niektóre choroby reumatologiczne dotyczą nie tylko układu ruchu, ale w ich przebiegu mają miejsce również postępujące zmiany w narządach wewnętrznych, mogące stanowić nawet zagrożenie dla życia.
Reumatolog dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Na konsultację z reumatologiem dziecięcym składają się wywiad z rodzicami i/lub pacjentem (jeśli jest on w takim wieku, że może odpowiadać na pytania) oraz badanie podmiotowe. Specjalista może również zalecić przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, OB, badanie ogólne moczu czy badania RF (czynnik reumatoidalny) oraz badań czynnościowych układu ruchu. Niezbędne bywają również badania obrazowe – USG, RTG czy rezonans magnetyczny oraz specjalistycznych badań laboratoryjnych.
Reumatolog dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Do najczęściej diagnozowanych przez reumatologa dziecięcego chorób zalicza się:
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów,
- młodzieńczy toczeń układowy,
- młodzieńcze zapalenie skórno-mięśniowe i wielomięśniowe,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- łuszczycowe zapalenie stawów,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
- odczynowe (reaktywne) zapalenie stawów,
- twardzina uogólniona i miejscowa,
- zespół Sjögrena,
- gorączka reumatyczna,
- rumień guzowaty.
Reumatologia dziecięca – co po wizycie?
Po wizycie u reumatologa dziecięcego należy wykonać wszystkie zlecone badania, a także ewentualnie skonsultować się z innymi specjalistami. Leczenie schorzeń reumatologicznych u dzieci i młodzieży może obejmować terapię farmakologiczną, a także punkcje, blokady oraz dopasowaną do potrzeb odpowiednią rehabilitację