Rezonans magnetyczny jamy brzusznej

Opis badania

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala uzyskać bardzo precyzyjne obrazy tkanek i narządów, m.in. tych znajdujących się w jamie brzusznej. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu pola magnetycznego wpływającego na znajdujące się w komórkach organizmu atomy wodoru. Rezonans magnetyczny brzucha wykonujemy w oddziałach enel-med w całej Polsce!

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej pozwala na bardzo szczegółowe zobrazowanie stanu tkanek miękkich oraz narządów wewnętrznych znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Dzięki niemu lekarz może ocenić wielkość i budowę narządów takich, jak: wątroba, pęcherzyk żółciowy, śledziona, trzustka, żołądek, jelita, nerki oraz moczowody, a także wykryć w nich ewentualne patologie.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – wskazania

Rezonans magnetyczny brzucha najczęściej stanowi uzupełnienie innych, bardziej powszechnych i łatwiej dostępnych badań obrazowych, przede wszystkim USG brzucha. Jeśli jego wyniki są niejednoznaczne, nieprecyzyjne i nie pozwalają na postawienie diagnozy, lekarz może zlecić właśnie rezonans.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej wykonuje się u pacjentów:

  • z podejrzeniem chorób narządów wewnętrznych (trzustki, wątroby, jelit),
  • z podejrzeniem naczyniaków, torbieli i guzów, również złośliwych,
  • przed operacjami w obrębie jamy brzusznej (również transplantacjami) i po nich,
  • w celu oceny potencjalnych urazów wewnętrznych.

Rezonans magnetyczny brzucha – przeciwwskazania

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej jest ogólnie bezpieczny i nie niesie za sobą ryzyka wystąpienia reakcji niepożądanych, ale istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. Wśród przeciwwskazań bezwzględnych znajduje się przede wszystkim obecność w ciele pacjenta rozrusznika serca, klipsów na tętnicach mózgu oraz neurostymulatorów – a to ze względu na wytwarzane przez aparat silne pole magnetyczne.

Do przeciwwskazań względnych, w przypadku których ostateczną decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz, zalicza się m.in. I trymestr ciąży, obecność implantów stomatologicznych i endoprotez oraz wykonaną w ciągu kilku tygodni biopsję danego narządu.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej – jak się przygotować?

Na około 2-3 dni przed rezonansem magnetycznym warto stosować dietę lekkostrawną oraz przyjmować dostępne bez recepty leki usuwające z przewodu pokarmowego gazy i pęcherzyki powietrza – pozwoli to na uzyskanie lepszych jakościowo obrazów.

Na rezonans magnetyczny brzucha należy założyć wygodne ubrania, pozbawione jakichkolwiek elementów metalowych – guzików, sprzączek i klamerek. Lepiej zrezygnować z makijażu oraz używania lakieru do włosów. Wszelkie przedmioty osobiste, okulary, biżuterię, portfel, klucze i telefon należy zostawić w szatni.

Rezonans magnetyczny brzucha – jak przebiega?

Podczas rezonansu magnetycznego pacjent kładzie się na ruchomym stole, który następnie wjeżdża do wnętrza aparatu. Całe badanie może trwać nawet 90 minut – w tym czasie, dla jak najlepszej jakości obrazów, należy pozostać w bezruchu. Aparat do rezonansu wydaje podczas badania dość głośne trzaski, więc pacjent może użyć zatyczek do uszu. We wnętrzu aparatu znajdują się także głośniki i mikrofon, przez które w razie konieczności można porozumiewać się z personelem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *