Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Opis badania

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to bezbolesne i bezpieczne badanie, umożliwiające precyzyjne zobrazowanie jego wszystkich struktur anatomicznych. Znajduje zastosowanie w diagnostyce nagłych urazów, chorób ortopedycznych czy neurologicznych. Rezonans kręgosłupa wykonujemy w naszych oddziałach enel-med!

Kręgosłup to jeden z najważniejszych elementów układu ruchu, stanowiący jednocześnie podporę całego ludzkiego ciała. Umożliwia on poruszanie się, zapewnia człowiekowi wyprostowaną sylwetkę, ochrania także rdzeń kręgowy. Ze względu na swoją budowę oraz codzienne obciążenia, kręgosłup jest narażony na wiele kontuzji i chorób. W ich diagnostyce zastosowanie znajduje rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania

Rezonans kręgosłupa wykonuje się przede wszystkim u osób z jego dolegliwościami bólowymi. Mogą one mieć charakter ostry lub przewlekły, występować w spoczynku bądź w ruchu, być skutkiem pracy zawodowej albo nieszczęśliwego wypadku. Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest wskazany u pacjentów, u których występują ograniczenia jego ruchomości, a także objawy neurologiczne, np. w postaci mrowienia kończyn czy zaburzeń oddawania moczu. Przeprowadzone może zostać badanie całego kręgosłupa albo konkretnego odcinka – szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego.

Rezonans kręgosłupa pozwala na zdiagnozowanie:

  • choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa,
  • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
  • łuszczycowego zapalenia stawów kręgosłupa,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów kręgosłupa,
  • przepukliny krążków międzykręgowych,
  • osteoporozy,
  • urazów rdzenia kręgowego,
  • wad postawy.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przeciwskazania

Rezonansu magnetycznego – również kręgosłupa – nie wykonuje się u pacjentów, którzy posiadają wszczepione elektroniczne urządzenia medyczne. Może to być pompa insulinowa, rozrusznik serca czy neurostymulator – pole magnetyczne wytwarzane przez aparat mogłoby zaburzyć ich działanie. Dodatkowo, przeciwwskazaniem do wykonywania badania jest obecność śrub ortopedycznych, sztucznych zastawek serca czy klipsów naczyniowych. Specjalistę wykonującego badanie należy poinformować o ciąży lub jej podejrzeniu.

Rezonans kręgosłupa – jak się przygotować?

Jeżeli zalecane jest wykonanie rezonansu kręgosłupa z kontrastem, należy pamiętać o przeprowadzeniu badania stężenia kreatyniny we krwi. Przed rezonansem można normalnie jeść, pić i przyjmować niezbędne leki. Do badania nie trzeba się rozbierać – należy jednak zwrócić uwagę, by odzież była pozbawiona elementów metalowych. W szatni trzeba zostawić okulary, biżuterię, telefon komórkowy oraz inne urządzenia elektroniczne.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – jak przebiega?

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest bezpieczny i bezbolesny. Pacjentowi – jeśli jest taka konieczność – podaje się kontrast. Następnie kładzie się on na stół, który wsuwa się do tunelu aparatu. Badania trwa od 15 do 45 minut – w tym czasie trzeba koniecznie pozostawać w bezruchu. Pogorszenie samopoczucia i inne nieprawidłowości można zgłosić personelowi przez mikrofon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *