Rezonans magnetyczny piersi (z kontrastem)

Opis badania

Rezonans magnetyczny piersi to bardzo precyzyjne badanie, które wykonuje się m.in. w ramach profilaktyki nowotworów piersi oraz przed planowanymi operacjami w obrębie piersi. Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem przeprowadzany jest w placówkach enel-med.

Rezonans magnetyczny to nowoczesna, bezpieczna i bardzo precyzyjna metoda obrazowania tkanek i narządów, która pozwala ocenić ich wielkość i strukturę oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości. Dzięki niemu można zobrazować właściwie każdą tkankę w organizmie człowieka. Jedną z jego odmian jest wykonywany w placówkach enel-med rezonans magnetyczny piersi z kontrastem.

Rezonans magnetyczny piersi – wskazania

Rezonans magnetyczny piersi wykonuje się u kobiet:

  • z wysokim ryzykiem rozwoju raka piersi (np. z mutacją genów BRCA 1 oraz 2),
  • ze zdiagnozowanym rakiem piersi przed planowaną operacją,
  • z wykrytymi przerzutami (np. do węzłów chłonnych), ale bez zmian nowotworowych wykrytych w USG lub mammografii,
  • w trakcie chemioterapii w celu kontroli skuteczności leczenia,
  • z podejrzeniem wznowy raka piersi po leczeniu oszczędzającym pierś,
  • z niejednoznacznymi wynikami badania USG piersi i/lub mammografii.

Rezonans magnetyczny piersi można wykonywać u kobiet w trakcie miesiączki, w ciąży oraz w okresie karmienia.

Rezonans magnetyczny piersi – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego piersi znajdują się:

  • obecność rozrusznika serca,
  • obecność sztucznych zastawek lub stentów naczyniowych,
  • obecność metalowych implantów (np. stomatologicznych lub ortopedycznych).

Niekiedy zaleca się, by rezonansu magnetycznego piersi nie wykonywać wcześniej niż po około 6 tygodniach po przeprowadzonej uprzednio biopsji.

Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem – jak się przygotować?

W oddziałach enel-med wykonujemy rezonans magnetyczny piersi z kontrastem, czyli specjalnym środkiem, który ma na celu jeszcze bardziej poprawić jakość obrazowania. Wymagane jest więc, by maksymalnie 7 dni przed terminem rezonansu wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi, co pozwala ocenić pracę nerek (kontrast po badaniu jest wydalany wraz z moczem).

Na rezonans powinno się zgłosić w luźnym ubraniu, pozbawionym jakichkolwiek elementów metalowych (sprzączki, klamry, guziki). Należy zrezygnować z biżuterii, makijażu oraz stosowania lakieru do włosów. Okulary, portfel, telefon komórkowy i inne przedmioty trzeba zostawić w szatni. Przed badaniem można normalnie jeść, pić i przyjmować stosowane na co dzień leki.

Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem – jak przebiega?

Rezonans magnetyczny piersi z kontrastem różni się od innych badań rezonansu magnetycznego. Kobieta kładzie się bowiem na stole nie na plecach, ale na brzuchu, umieszczając głowę na specjalnej podpórce, a piersi – na przeznaczonych do tego nakładkach. Po przyjęciu przez pacjentkę odpowiedniej pozycji stół jest wsuwany do aparatu.

Badanie trwa około godziny, a w tym czasie należy pozostawać w bezruchu – w innym przypadku uzyskane obrazy mogłyby nie być wystarczająco precyzyjne. Aparat do rezonansu wydaje dość głośne dźwięki, więc w razie potrzeby można użyć zatyczek do uszu. Wewnątrz znajduje się również wbudowany mikrofon, dzięki któremu pacjentka ma stały kontakt z wykonującym badanie personelem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *