Opis badania
Rezonans magnetyczny prostaty to bardzo czułe i precyzyjne badanie, wykonywane m.in. w diagnostyce chorób tego gruczołu – zarówno łagodnego rozrostu prostaty, jak i jej nowotworów, przede wszystkim w celu różnicowania tych schorzeń. Rezonans magnetyczny prostaty z kontrastem przeprowadzamy w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Prostata – zwana również gruczołem krokowym oraz sterczem – to niewielki gruczoł występujący tylko u mężczyzn za pęcherzem moczowym. Jego główną funkcją jest udział w produkcji nasienia.
Prostata, tak jak każdy inny organ w ludzkim ciele, jest narażona na rozwój różnych schorzeń. Badaniem, które pozwala precyzyjnie obrazować strukturę prostaty, wykrywać nieprawidłowości w ich budowie, a dzięki temu – diagnozować i różnicować choroby prostaty, jest rezonans magnetyczny z kontrastem.
Rezonans magnetyczny prostaty – wskazania
Jedną z najczęstszych nieprawidłowości w obrębie prostaty jest jej rozrost – może on mieć charakter łagodny, co daje objawy ze strony układu moczowego, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, ale również złośliwy.
Rezonans magnetyczny prostaty nie jest badaniem pierwszego wyboru w podejrzeniu chorób tego gruczołu, ale ma i tak szerokie zastosowanie. Wykonuje się go w przypadku:
- wysokiego poziomu PSA (specyficznego antygenu prostaty) wykrytego w badaniu krwi, sugerującego występowanie schorzeń prostaty,
- niepokojącego, nieprawidłowego wyniku badania prostaty przez odbyt (per rectum) lub zmian wykrytych w badaniu USG,
- już zdiagnozowanego raka prostaty – w celu określenia jego lokalizacji, stopnia zaawansowania, diagnostyki ewentualnych przerzutów, a później – także oceny skuteczności podjętego leczenia.
Rezonans magnetyczny prostaty – przeciwwskazania
Rezonans magnetyczny z kontrastem jest badaniem, w trakcie którego wykorzystywane jest silne pole magnetyczne. Z tego względu nie wykonuje się go u osób z rozrusznikiem serca, neurostymulatorem, klipsami naczyniowymi i innymi urządzeniami tego typu.
Wśród przeciwwskazań względnych znajduje się z kolei obecność w ciele metalowych śrub ortopedycznych, endoprotez, implantu ślimakowego lub implantów stomatologicznych.
Rezonans magnetyczny prostaty – jak się przygotować?
Jeśli pacjentowi został zlecony rezonans magnetyczny z kontrastem (substancją, która ma na celu poprawienie jakość obrazowania), co najmniej 7 dni przed jego wykonaniem należy wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi. Pozwoli ono ocenić stan nerek, które mają za zadanie przefiltrować kontrast i usunąć go z organizmu.
Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu bez jakichkolwiek elementów metalowych. W szatni trzeba zostawić wszelkie rzeczy osobiste – portfel, klucze, telefon komórkowy, okulary.
Rezonans magnetyczny prostaty – jak przebiega?
Pacjent przystępujący do rezonansu magnetycznego prostaty kładzie się na wznak na stole, który następnie wsuwa się do wnętrza aparatu. Panuje tam dość spory hałas, więc można zastosować zatyczki do uszu. Badanie trwa do około 60 minut, a w tym czasie należy zachować bezruch – inaczej wartość diagnostyczna uzyskanych obrazów może być mniejsza.