Opis badania
Przysadka mózgowa to gruczoł, który wytwarza wiele kluczowych dla funkcjonowania organizmu hormonów, w tym hormon wzrostu, prolaktynę oraz hormon tyreotropowy. Zaburzenia w budowie przysadki mogą mieć bardzo poważny wpływ na zdrowie – badaniem, które pozwala je zdiagnozować, jest rezonans magnetyczny przysadki. Można go wykonać w oddziałach enel-med w całej Polsce.
Przysadka mózgowa ma około 1 cm średnicy i jest zlokalizowana w głębi czaszki, w tzw. siodle tureckim. Jest to gruczoł, który odpowiada za produkcję m.in hormonu wzrostu (wpływa na rozwój masy mięśniowej i kości), prolaktyny (wywołuje laktację, czyli produkcję mleka u kobiet), hormonu tyreotropowego (pobudza do pracy tarczycę) oraz hormonu folikulotropowego (odgrywa ważną rolę w produkcji plemników u mężczyzn i owulacji u kobiet). Od prawidłowego funkcjonowania przysadki mózgowej w organizmie zależy więc wiele procesów życiowych.
Rezonans magnetyczny przysadki – wskazania
Rezonans magnetyczny przysadki to jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań, które pozwalają na zobrazowanie tego gruczołu. Wśród wskazań do jego wykonania znajdują się:
- podejrzenie guzów i gruczolaków rozwijających się w obrębie przysadki,
- objawy sugerujące niedoczynność lub nadczynność przysadki mózgowej,
- podejrzenie nieprawidłowego rozrostu tkanek i struktur otaczających przysadkę, powodujących jej ucisk,
- urazy i uszkodzenia przysadki mózgowej,
- stany zapalne i zaburzenia funkcjonowania przysadki, np. w przebiegu sarkoidozy.
Bardzo często głównym czynnikiem sugerującym konieczność wykonania rezonansu magnetycznego przysadki są nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych określających stężenie we krwi produkowanych przez ten gruczoł hormonów.
Rezonans magnetyczny przysadki – przeciwwskazania
Ze względu na wykorzystywanie podczas rezonansu silnego pola magnetycznego głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest obecność u pacjenta rozrusznika serca, neurostymulatorów, klipsów naczyniowych czy elementów metalowych obecnych w obrębie głowy.
Wśród przeciwwskazań względnych do przeprowadzenia badania znajdują się I trymestr ciąży, a także obecność implantów stomatologicznych oraz metalowych śrub ortopedycznych i endoprotez.
Rezonans magnetyczny przysadki – jak się przygotować?
Jeśli planowany jest rezonans magnetyczny przysadki z kontrastem, co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać badanie poziomu stężenia kreatyniny we krwi – pozwoli to ocenić stan nerek, które filtrują i usuwają środek kontrastujący.
Na badanie należy się zgłosić w wygodnym ubraniu, pozbawionym jakichkolwiek elementów metalowych (sprzączki, klamry, guziki). Panie powinny zrezygnować z makijażu. Wszelkie rzeczy osobiste – klucze, telefon, portfel, biżuterię, okulary – należy zostawić w szatni. Nie można wnosić ich do pomieszczenia z aparatem do rezonansu.
Rezonans magnetyczny przysadki – jak przebiega?
Badanie wymaga położenia się pacjenta na specjalnym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu, czyli dość wąskiego tunelu. Rezonans może trwać nawet około 90 minut, a w tym czasie należy zachować bezruch – w innym przypadku uzyskane obrazy mogłyby być nie dość wyraźne. We wnętrzu aparatu znajduje się mikrofon, poprzez który w razie potrzeby pacjent może się komunikować z personelem.