Opis badania
Rezonans magnetyczny serca to nowoczesne, bardzo precyzyjne badanie obrazowe, wykonywane m.in. w profilaktyce oraz diagnostyce chorób kardiologicznych.
Choroby serca i układu krążenia są najczęstszą przyczyną przedwczesnych zgonów w naszym kraju. Wpływ na to ma m.in. styl życia – nieprawidłowa dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i cukry proste, niedobór aktywności fizycznej oraz nadużywanie alkoholu.
Zarówno w diagnostyce, jak i profilaktyce chorób serca bardzo ważną rolę odgrywają badania obrazowe. Jednym z najnowocześniejszych oraz najbardziej precyzyjnych jest rezonans magnetyczny serca.
Rezonans magnetyczny serca – wskazania
Rezonans magnetyczny serca nie jest badaniem obrazowym pierwszego wyboru – zalecane jest dopiero wtedy, gdy wyniki podstawowych badań kardiologicznych, takich jak USG serca albo EKG, są niejednoznaczne i nie pozwalają na postawienie diagnozy.
Wskazaniem do jego przeprowadzenia jest:
- precyzyjna ocena budowy oraz funkcjonowania komór serca i zastawek,
- diagnostyka choroby niedokrwiennej serca,
- ocena stanu zdrowia pacjenta ze stanem przed- i pozawałowym,
- planowana operacja w obrębie serca,
- kontrola stanu zdrowia pacjenta po zabiegach kardiochirurgicznych.
Rezonans magnetyczny serca z kontrastem – przeciwwskazania
Ogólnie rezonans magnetyczny serca jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Jedyne przeciwwskazania bezwzględne do jego przeprowadzenia to:
- obecność u pacjenta urządzeń elektronicznych lub elektrycznych, takich jak stymulator serca lub implant ślimakowy,
- metaliczne ciała obce zlokalizowane w tkankach miękkich, np. okolicach oczodołu.
Jeśli wyniki badania stężenia kreatyniny w organizmie pacjenta są nieprawidłowe, niewskazany jest rezonans magnetyczny serca z kontrastem.
W przypadku przeciwwskazań względnych – takich jak I trymestr ciąży, obecność implantów ortopedycznych lub stomatologicznych – decyzję o badaniu zawsze podejmuje lekarz.
Rezonans magnetyczny serca – jak się przygotować?
Jeżeli u pacjenta planowany jest rezonans magnetyczny serca z kontrastem, należy co najmniej 7 dni wcześniej wykonać badanie stężenia kreatyniny, które pozwala ocenić funkcjonowanie nerek (środek kontrastowy wydalany jest wraz z moczem).
Poza tym rezonans magnetyczny serca nie wymaga szczególnych przygotowań. Można przed nim jeść i pić, a także przyjmować leki. Na badanie należy wygodnie się ubrać – odzież nie może zawierać żadnych metalowych elementów, takich jak sprzączki lub klamry. Paniom zaleca się rezygnację z makijażu – niektóre kosmetyki mogą bowiem zawierać drobinki metali. Wszelkie przedmioty osobiste – okulary, biżuterię, telefon, portfel, klucze – należy zostawić w szatni.
Rezonans magnetyczny serca z kontrastem – jak przebiega?
W przypadku rezonansu magnetycznego serca kontrast podawany jest pacjentowi dożylnie. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie jest wsuwany do wnętrza aparatu. Rezonans jest badaniem dość długotrwałym – trwa bowiem nawet do 90 minut, a w tym czasie trzeba zachować bezruch (inaczej uzyskane obrazy mogą być niewyraźne).
We wnętrzu aparatu do rezonansu magnetycznego znajdują się mikrofon i głośnik, przez które nadzorujący badanie specjalista komunikuje się z pacjentem. W razie nagłego pogorszenia się samopoczucia można to zgłosić personelowi.