Rezonans magnetyczny staw kolanowy

Opis badania

Rezonans magnetyczny kolana to nieinwazyjne, bezbolesne oraz bezpieczne badanie, które umożliwia wyjątkowo dokładne zobrazowanie wszystkich tkanek i struktur wchodzących w skład stawu kolanowego. Pozwala to na szybkie zdiagnozowanie nieprawidłowości, kontuzji i schorzeń w obrębie kolana oraz wdrożenie adekwatnego leczenia. Na rezonans kolana wykonywany przy użyciu nowoczesnego aparatu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Kolano to największy staw w organizmie człowieka. Jest zbudowane z wielu struktur i tkanek, takich jak więzadła, łąkotki, rzepka czy torebka stawowa, otaczają go mięśnie oraz kości udowa i piszczelowa. Ze względu na skomplikowaną budowę, rozmiar oraz codzienne obciążenia, kolano jest narażone na liczne kontuzje oraz choroby. Olbrzymią rolę w ich diagnostyce odgrywa rezonans magnetyczny kolana.

Rezonans magnetyczny kolana – wskazania

Rezonans kolana wykonuje się u osób, u których występują niepokojące objawy w postaci:

  • bólu kolana,
  • obrzęku i opuchlizny,
  • ograniczenia ruchomości kolana,
  • blokady stawu kolanowego,
  • uczucia przeskakiwania w kolanie,
  • porannej sztywności kolana.

Do najczęściej diagnozowanych dzięki rezonansowi magnetycznemu stawu kolanowego urazów i chorób zalicza się m.in.:

  • chorobę zwyrodnieniową kolana,
  • zapalenie stawu kolanowego,
  • urazy więzadeł,
  • kolano biegacza,
  • kolano skoczka,
  • uszkodzenia rzepki,
  • uszkodzenia łąkotek.

Rezonans kolana – przeciwwskazania

Jednym bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego kolana jest obecność w organizmie elektronicznych urządzeń medycznych lub elementów metalowych. Są to np. śruby ortopedyczne, aparat ortodontyczny, rozrusznik serca, neurostymulator czy pompa insulinowa. Specjalistę wykonującego badanie należy poinformować również o ewentualnej ciąży lub jej podejrzeniu. U osób z klaustrofobią oraz u dzieci czasami konieczne bywa zastosowanie środka uspokajającego.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego?

Jeżeli u pacjenta planowany jest rezonans magnetyczny kolana z kontrastem, nie wcześniej niż siedem dni przed badaniem należy wykonać określenie stężenia kreatyniny we krwi. Przed rezonansem można normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Na badanie warto się zgłosić w luźnym, wygodnym ubraniu bez elementów metalowych – wówczas nie trzeba go będzie zdejmować. Do pomieszczenia z aparatem do rezonansu magnetycznego nie można wnosić telefonu komórkowego, kluczy, portfela, okularów czy biżuterii. Panie powinny zrezygnować z makijażu – niektóre kosmetyki zawierają drobinki metalu.

Rezonans magnetyczny kolana – jak przebiega?

Rezonans kolana odbywa się w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu. Jeśli są takie wskazania, pacjentowi podaje się środek kontrastowy, a następnie prosi się go o położenie się na stole do badania, który wsuwa się do aparatu. Całe badanie trwa od 15 do 45 minut, a w jego trakcie należy pozostawać w bezruchu. Dzięki zainstalowanemu w aparacie mikrofonowi pacjent ma przez cały czas kontakt z personelem i może mu zgłosić ewentualne nieprawidłowości.

Rezonans kolana – gdzie wykonać?

Na rezonans kolana wykonywany przy użyciu nowoczesnego aparatu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *