Rezonans magnetyczny stawu barkowego

Opis badania

Rezonans magnetyczny barku jest badaniem, które pozwala na precyzyjne zobrazowanie wszystkich struktur budujących staw. Dzięki temu można szybko i sprawnie diagnozować różnego rodzaju stany przeciążeniowe, urazy i inne jednostki chorobowe barku. Na rezonans magnetyczny barku wykonywany przy użyciu nowoczesnego sprzętu przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do naszych oddziałów enel-med!

Ze względu na swoją dość skomplikowaną budowę anatomiczną oraz codzienne obciążenia staw barkowy jest nieustannie narażony na przeciążenia, urazy i schorzenia. W ich diagnostyce bardzo przydatny jest rezonans barku – umożliwia on zobrazowanie m.in. panewki barku, więzadła kruczo-ramiennego i obrąbkowo-ramiennego, kaletek maziowych wypełnionych płynem, a także otaczających bark mięśni.

Rezonans magnetyczny staw bark – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego barku. Przede wszystkim są to dolegliwości bólowe – zarówno przewlekłe, jak i ostre, występujące w spoczynku, w ruchu. Oprócz tego, niepokojącymi objawami są zaczerwienienie i obrzęk barku, ograniczenie jego ruchomości czy uczucie „przeskakiwania” podczas określonych ruchów. Bywają to objawy:

  • uszkodzenie stożka rotatorów,
  • zwyrodnienia stawu barkowego,
  • bursitis,
  • uszkodzenia stożków rotatorów,
  • zwichnięcia stawu barkowego,
  • zapalenia torebki stawowej,
  • wapniejącego zapalenia ścięgien stożka rotatorów.
  • złamania obojczyka,

Rezonans magnetyczny barku może być także elementem planowania zabiegów operacyjnych  w obrębie stawu.

Rezonans barku – przeciwwskazania

Rezonansu magnetycznego barku nie wykonuje się u osób z wszczepionymi rozrusznikami serca, neurostymulatorami czy pompą insulinową – wytwarzane przez aparat pole magnetyczne mogłoby zakłócić ich działanie i spowodować zagrożenie życia. Oprócz tego, przeciwwskazaniem do przeprowadzania badania jest obecność metalowych implantów (np. śruby ortopedyczne), klipsów naczyniowych oraz sztucznych zastawek serca. Wykonującego badanie specjalistę należy koniecznie poinformować o ciąży lub jej podejrzeniu.

Rezonans magnetyczny barku – jak się przygotować?

Jeżeli planowany jest rezonans magnetyczny barku z kontrastem, maksimum 7 dni przed jego terminem należy wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi. Przed badaniem można normalnie jeść i pić, a także stosować leki przyjmowane na co dzień przez pacjentów przewlekle chorych. Do badania nie trzeba się rozbierać, o ile ubranie jest pozbawione elementów metalowych, takich jak klamry, sprzączki czy guziki. Wszystkie urządzenia elektroniczne, karty płatnicze, okulary czy spinki do włosów należy zostawić w szatni.

Rezonans barku – jak przebiega?

W naszych oddziałach enel-med pacjenci pozostają pod stałą opieką doświadczonego personelu. Rezonans magnetyczny barku odbywa się w dedykowanej pracowni – po ewentualnym podaniu środka kontrastującego pacjent kładzie się na stole aparatu, który jest wsuwany do kanału. W trakcie rezonansu należy pozostać w bezruchu – umieszczony w aparacie mikrofon pozwala jednak zgłosić personelowi np. nagłe pogorszenie samopoczucia. Badanie trwa od 30 do 60 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *