Rezonans magnetyczny stawu biodrowego

Opis badania

Staw biodrowy jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia, urazy oraz choroby – dużą rolę w ich diagnostyce odgrywa rezonans magnetyczny stawu biodrowego. Na badanie zapraszamy do oddziałów enel-med!

Staw biodrowy jest zbudowany z głowy kości udowej oraz panewki.  Znajdują się w nim silne więzadła i torebka stawowa, jest też otoczony przez liczne mięśnie. Jest on niezbędny do normalnego poruszania się: chodzenia czy biegania. Zarówno ze względu na swoją budowę, jak i codzienne obciążenia biodro jest nieustannie narażane na stany zwyrodnieniowe, kontuzje i choroby.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego stawu biodrowego. Wśród tych najważniejszych wymienia się:

  • ból stawu biodrowego,
  • ograniczenie ruchomości stawu,
  • poranną sztywność w biodrze,
  • obrzęki stawu biodrowego,
  • zasinienia i krwiaki w okolicach biodra.

Do chorób diagnozowanych dzięki rezonansowi magnetycznemu stawu biodrowego zalicza się m.in.:

  • chorobę zwyrodnieniową biodra,
  • zapalenia stawów biodrowych,
  • stłuczenia i inne urazy biodra,
  • martwicę głowy kości udowej,
  • łagodne oraz złośliwe guzy,
  • FAI, czyli konflikt panewkowo-udowy.

Badanie wykonuje się jako element planowania operacji w obrębie biodra oraz oceny skuteczności podjętego leczenia.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – przeciwwskazania

Istnieje grupa bezwzględnych przeciwwskazań do wykonywania rezonansu magnetycznego stawu biodrowego. Zalicza się do nich m.in. rozruszniki serca, neurostymulatory, aparaty ortodontyczne czy śruby ortopedyczne. Lekarz może odradzić wykonanie badania również u kobiet ciężarnych, zwłaszcza w I trymestrze, choć nie jest to reguła.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego stawu biodrowego?

Jeżeli planowany jest rezonans magnetyczny stawu biodrowego z kontrastem, przynajmniej 7 dni przed terminem należy wykonać badanie poziomu kreatyniny we krwi. Pozwoli ono ocenić stan nerek i to, czy dadzą one sobie radę ze sprawnym usunięciem kontrastu z organizmu.

Na badanie nie trzeba się zgłaszać na czczo, można normalnie przyjmować wszystkie leki. Warto założyć luźne, wygodne ubrania, które nie mają metalowych elementów, takie jak sprzączki, klamry czy zamki błyskawiczne. Wówczas odzieży nie trzeba będzie zdejmować. Panie są proszone o przyjście bez makijażu – niektóre kosmetyki zawierają drobinki metali, które mogą fałszować wyniki badania. Do pomieszczenia z aparatem do rezonansu nie można wnosić okularów, kluczy, telefonów komórkowych i kart płatniczych.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Pacjent zgłaszający się na rezonans magnetyczny stawu biodrowego pozostaje pod stałą opieką personelu medycznego. Jeśli istnieje taka potrzeba, podaje się mu kontrast. Następnie badany kładzie się na stół, który jest wsuwany do wnętrza aparatu. Badanie trwa od 15 do 45 minut i w tym czasie należy pozostawać w bezruchu. We wnętrzu aparatu znajduje się mikrofon – w razie wystąpienia problemów można je zgłosić personelowi.

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego – gdzie wykonać?

Na rezonans magnetyczny stawu biodrowego zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *