Rezonans magnetyczny stawu łokciowego

Opis badania

Rezonans magnetyczny łokcia to nowoczesne i precyzyjne badanie, pozwalające dokładnie zobrazować wszystkie tkanki oraz struktury anatomiczne wchodzące w skład stawu łokciowego. Można dzięki temu wykrywać różnego rodzaju nieprawidłowości już na wczesnym etapie rozwoju i szybko wdrażać odpowiednie leczenie. Rezonans łokcia wykonujemy w naszych oddziałach enel-med!

Rezonans magnetyczny stawu łokciowego– wykorzystując właściwości magnetyczne atomów wodoru, które znajdują się w każdej komórce ludzkiego ciała – pozwala na precyzyjne zobrazowanie wszystkich tkanek składających się na staw łokciowy. Jest to m.in. jama stawowa łokcia, chrząstki stawowe, torebka i więzadła stawowe, otaczające staw mięśnie, nerwy itp. Ponieważ w trakcie rezonansu magnetycznego łokcia nie jest wykorzystywane promieniowanie jonizujące, jest ono w pełni bezpieczne i nieinwazyjne.

Rezonans magnetyczny łokcia – wskazania

Wśród wskazań do wykonania rezonansu magnetycznego łokcia znajdują się przede wszystkim różnego rodzaju dolegliwości ze strony stawu, takie jak ból łokcia, jego obrzęk i zaczerwienienie, ograniczenie ruchomości, mrowienie i drętwienie stawu czy zaburzenia czucia. Mogą to być sygnały takich urazów i chorób, jak:

  • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego,
  • łokieć tenisisty i łokieć golfisty,
  • neuropatie uciskowe,
  • uszkodzenia ścięgien,
  • uszkodzenia więzadeł stawu łokciowego,
  • zapalenie kaletki wyrostka łokciowego,
  • łagodne i złośliwe zmiany nowotworowe.

Rezonans magnetyczny staw łokieć – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania rezonansu magnetycznego, także łokcia, jest obecność u pacjenta elektronicznych urządzeń medycznych, takich jak rozrusznik serca, pompa insulinowa czy neurostymulator. Pole magnetyczne mogłoby zakłócić ich pracę, co stanowi zagrożenie dla życia pacjenta. Oprócz tego, badania nie wykonuje się u osób ze sztucznymi zastawkami serca, klipsami naczyniowymi oraz metalicznymi implantami ortopedycznymi (druty, śruby, stabilizatory). Przed rezonansem magnetycznym łokcia należy też poinformować lekarza o ciąży lub jej podejrzeniu.

Rezonans łokcia – jak się przygotować?

Jeżeli planowany jest rezonans łokcia z kontrastem, co najmniej 7 dni przed badaniem należy wykonać pomiar stężenia kreatyniny we krwi, co pozwoli określić stan nerek i to, czy poradzą sobie one z usunięciem kontrastu z organizmu. Na badanie nie trzeba zgłaszać się na czczo, można przyjmować leki. Warto ubrać się wygodnie, w odzież pozbawioną jakichkolwiek elementów metalowych (guziki, sprzączki, klamry) – wówczas nie trzeba będzie jej zdejmować. Panie są proszone o rezygnację z makijażu czy stosowania lakieru do włosów. Mogą one zawierać drobinki metalu, zaburzające wynik badania. W szatni należy zostawić telefon komórkowy, portfel z kartami płatniczymi, klucze oraz inne metalowe przedmioty.

Rezonans magnetyczny łokcia – jak przebiega?

Rezonans magnetyczny łokcia rozpoczyna się od dożylnego podania pacjentowi kontrastu – oczywiście o ile takie są wskazania lekarza. Następnie kładzie się na stole, który jest wsuwany do wnętrza aparatu. Podczas badania należy zachować bezwzględny bezruch – dlatego niektórym osobom (z klaustrofobią, stanami lękowymi, dzieciom) trzeba czasem podać lekki środek uspokajający. Co ważne, w trakcie rezonansu magnetycznego łokcia pacjent ma stały kontakt z personelem przez zamontowany w aparacie mikrofon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *