Opis badania
Gra w siatkówkę i koszykówkę, nieszczęśliwe uderzenia czy niefortunne upadki – istnieje wiele sytuacji, które mogą skutkować kontuzjami palców rąk. W ich diagnostyce sprawdza się głównie RTG palca, które pozwala precyzyjnie zobrazować przede wszystkim Na RTG palca ręki wykonywane przez doświadczonych specjalistów zapraszamy do oddziałów enel-med w całej Polsce!
Prześwietlenie palca to badanie, podczas którego wykorzystuje się właściwości promieniowania rentgenowskiego (promieniowania jonizującego, promieniowania X). Przenika ono przez organizm pacjenta i jest pochłaniane przez tkanki w różnym stopniu. Tkanka kostna absorbuje najwięcej promieni X, dzięki czemu jest doskonale widziana na zdjęciach. RTG palca ręki pozwala więc diagnozować przede wszystkim urazy w obrębie tkanki kostnej.
RTG palca ręki – wskazania
RTG palca ręki wykonuje się, jeśli u pacjentów występują niepokojące objawy w postaci:
- bólu palca,
- obrzęku,
- zaczerwienienia i zasinienia,
- widocznej deformacji
- zaburzeń czucia.
RTG palca pozwala wykryć przede wszystkim urazy w obrębie tkanki kostnej – pęknięcia i złamania, ale również martwicę kości oraz choroby i kontuzje stawów w obrębie palca (przy podejrzeniu, że uszkodzeniom uległy również tkanki kostne).
Prześwietlenie palca – przeciwwskazania
Jedyne przeciwwskazanie do wykonywania prześwietlenia palca to ciąża – co do zasady badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego nie wykonuje się u kobiet spodziewających się dziecka. Choć dawka promieniowania jest minimalna, to jednak nie jest ono w pełni obojętne dla zdrowia, zwłaszcza rozwijającego się płodu. RTG palca nie powinno być również zbyt często wykonywane u małych dzieci.
RTG palca – jak się przygotować?
RTG palca nie wymaga od pacjentów żadnych szczególnych przygotowań. Nie się zachodzi konieczność zgłaszania się na nie na czczo, może być wykonywane o dowolnej porze dnia, nie trzeba odstawiać przyjmowanych na co dzień leków. Warto oczywiście zabrać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a na badanie stawić się bez biżuterii noszonej na dłoniach (pierścionki, bransoletki, zegarki).
RTG palca ręki – jak przebiega?
RTG palca ręki trwa kilka minut, a samo wykonywanie zdjęć – kilka sekund. Przeprowadza je w dedykowanej temu pracowni doświadczony technik RTG. Po wejściu do gabinetu pacjent musi odsłonić dłoń i przyjmować nią taką pozycję, jak zaleci technik. Dla ochrony innych części ciała przed niepotrzebną ekspozycją na promieniowanie stosowane mogą być specjalne ołowiane fartuchy ochronne.