Opis badania
Kolano jest największym stawem w organizmie człowieka, nieustannie narażonym na różnego rodzaju przeciążenia, urazy i choroby. W ich diagnostyce zastosowanie znajduje RTG kolana – badanie szeroko dostępne, bezbolesne i precyzyjne. Wykonać je można w naszych oddziałach enel-med.
Stawy kolanowe są codziennie obciążane poprzez codzienne aktywności – chodzenie, skakanie, bieganie, również uprawianie sportu. Nie sprzyjają im nadwaga i otyłość, ciężka praca fizyczna, a nawet nieprawidłowa dieta. Z tego powodu kontuzje i choroby kolana są jednymi z najczęstszych dolegliwości wśród narządów ruchu, i to bez względu na wiek. Szerokie zastosowanie w ich diagnostyce znajduje RTG kolana.
RTG kolana – wskazania
RTG kolana wykonuje się u pacjentów, u których występują niepokojące objawy w postaci:
- bólu kolan,
- obrzęku kolan,
- zaczerwienienia i krwiaków kolan,
- ograniczenia ruchomości stawu,
- uczucia „przeskakiwania” w kolanie.
RTG kolana przydaje się w diagnostyce wad wrodzonych, rozwojowych i zwyrodnieniowych, chorób reumatoidalnych, stanów przeciążeniowych i kontuzji wynikających z uprawiania sportu. Pozwala RTG stawu kolanowego wykonuje się w ramach przygotowania do operacji ortopedycznych tej okolicy i kontroli skuteczności podjętego leczenia.
RTG stawu kolanowego – przeciwwskazania
Wykorzystywane podczas RTG stawu kolanowego promieniowanie rentgenowskie nie jest w pełni obojętne dla zdrowia – największe ryzyko stanowi dla rozwijającego się płodu. Co do zasady więc badań RTG nie wykonuje się u kobiet ciężarnych. W przypadku RTG stawu kolanowego przeprowadzanego u dzieci i młodzieży należy zachować szczególną ostrożność (m.in. stosowanie fartuchów ochronnych), a także nie wykonywać go zbyt często.
Staw kolanowy – RTG: przygotowanie
RTG stawu kolanowego nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, przyjmować stosowane na co dzień leki. Może być wykonane zarówno w godzinach rannych, jak i popołudniowych. Dla własnego komfortu, ale i sprawnego przeprowadzenia badania, warto założyć luźną spódnicę, spodnie lub krótkie spodenki – tak aby móc wygodnie odsłonić kolano. Dobrze mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą diagnozowanej okolicy.
Kolano – RTG: jak przebiega?
RTG stawu kolanowego można wykonać w różnych projekcjach, czyli prześwietlając kolano pod różnymi kątami. Do stosowanych najczęściej projekcji należą projekcja przednio-tylna oraz projekcja boczna W zależności od wybranej projekcji pacjent przyjmuje pozycję stojącą lub kładzie się na plecach, ma wyprostowaną nogę lub musi ugiąć ją w kolanie. Cała procedura trwa kilka minut, a samo wykonywanie zdjęć – kilka-kilkanaście sekund. Od razu po zakończeniu badania można wrócić do normalnych aktywności.