RTG stawu skokowego

Opis badania

RTG stawu skokowego to badanie obrazowe, które pozwala wykryć różne urazy i choroby w obrębie stawu, przede wszystkim – tkanki kostnej. Na RTG stawu skokowego wykonywane przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu zapraszamy do odziałów enel-med

RTG to badanie obrazowe, podczas którego wykorzystywane są właściwości promieniowania rentgenowskiego, zwanego również promieniowaniem jonizującym. Przenika ono organizm człowieka i jest w różnym stopniu pochłaniane przez znajdujące się w nim tkanki. RTG stawu skokowego to więc badanie, które pozwala na precyzyjne zobrazowanie tkanek kostnych wchodzących w skład tej okolicy ciała.

Staw skokowy – RTG: wskazania

Istnieje wiele wskazań do wykonania RTG stawu skokowego. Są to występujące u pacjenta niepokojące objawy w postaci:

  • bólu w obrębie stawu skokowego,
  • obrzęku stawu skokowego,
  • zasinienia, zaczerwienienia, krwiaków,
  • ograniczenia ruchomości stawu,
  • zaburzeń czucia, mrowienia, pieczenia.

RTG stawu skokowego umożliwia diagnostykę takich kontuzji i schorzeń jak pęknięcia i złamania kości w obrębie stawu, zwichnięcie i skręcenie stawu skokowego, choroba zwyrodnieniowa stawu skokowego, guzy oraz wiele innych.

RTG – staw skokowy: przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do wykonywania RTG stawu skokowego jest ciąża. Badań z wykorzystaniem promieniowania rentgenowskiego co do zasady nie wykonuje się u kobiet ciężarnych – choć dawka promieniowania podczas badania jest minimalna, to jednak nie pozostaje ono w pełni obojętne dla zdrowia, zwłaszcza rozwijającego się płodu. W przypadku RTG stawu skokowego ostrożność należy zachować także wykonując badanie u małych dzieci – nie ma mowy o zupełnym przeciwwskazaniu, ale nie powinno być przeprowadzane zbyt często.

RTG stawu skokowego – przygotowanie

RTG stawu skokowego nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Można przed nim normalnie jeść i pić, a także przyjmować stosowane na co dzień leki. Warto założyć wygodną, luźną odzież i obuwie, które będzie można łatwo zdjąć, odsłaniając staw. Należy mieć ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną dotyczącą obrazowanej okolicy.

RTG stawu skokowego – jak przebiega?

RTG stawu skokowego wykonywane jest przez technik RTG w dedykowanej temu pracowni – po wejściu do niej pacjent musi odsłonić staw skokowy i przyjąć odpowiednią pozycję. Samo wykonanie zdjęć trwa kilka sekund – najczęściej realizuje się RTG w projekcji przednio-tylnej oraz bocznej. Warto pamiętać, że RTG stawu skokowego jest bezbolesne – ewentualne dolegliwości mogą wynikać np. z odczuwanego przez pacjenta urazu mechanicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *